« September 2024 »
Сәрсенбі, 22 қаңтардың 2020 12:42

Құшақтасу күні бойы өзіңізді өте жақсы сезінуге көмектеседі

21 қаңтарда биология, анатомия және жас ерекшелік физиологиясы сабақтарында студенттер құшақ жая бастады. Өйткені 21 қаңтар күні бүкіл әлем бойынша ең жақсы және жағымды мерекелердің бірі - халықаралық құшақ жаю күні тойланады!

Бұл күні бір-біріне мықты достық құшағын сыйлау керек. Құшақтасу  бір қарағанда жай сияқты болғанымен, әлдеқайда пайдалы. Зерттеулер құшақтықтасу адамдарға психологиялық және физикалық жағынан көмектесетінін дәлелдейді.. Психолог Луиза Хейдің айтуынша, біз өмір сүру үшін күніне төрт құшақтықтасуымыз, өмір сүруді қолдауымыз үшін күніне сегіз рет құшақтықтасу, өсу мен даму үшін күніне он екі құшақтықтасу қажет екен.

Психологтар қазіргі адамға өмір сүру үшін физикалық жақындық жетіспейді деп жиі айтады,бұл туған адам, бейтаныс немесе жай мысық болуы да мүмкін, ол маңызды емес. Мұндай қарым-қатынастың болмауы адамды өмірдің қуанышынан айырады, адамның өз тұлғасының жасушасына тұйықталуына алып келеді, барлық адамзатқа жақындық сезімін жоғалтады және шындыққа жанасуды жоғалтады. Ерте балалық шағы бізді сүюге қабілетті етеді. 7 жасқа дейін құшақтаусыз өскен балалар басқаларды сүюге қабілетсіз болуы мүмкін және қоғамға қарсы әрекеттерге бейім, сондай-ақ өмірге патологияға бейім болуы мүмкін.

Құшақ:

- орталық жүйке жүйесін ынталандырады;

- ұйқы жақсарту;

- жасарту;

- стресс пен депрессияны жояды

- гемоглобин деңгейін арттырады, бұл бүкіл ағзаны нығайтады, иммунитетті күшейтеді және аурудан сауығуды тездетеді;

- өзін-өзі бағалауды арттырады;

- жағымды эмоциялар әкеледі.

Күніне бір құшақ бір алма жеумен салыстыруға болады. Барлық айналамыз жылулықты, мейірімділікті күтеді. Өзіңізге жақын адамды табыңыз, оған кіріңіз және кем дегенде екі секунд құшақтаңыз. Сіз әдетте сіздің миыңызды не істеу туралы ойлауды тоқтатыңыз. Оның әлеміне батыңыз, оған тыныштық беріңіз, және сіз бұл өзара жылу мен ғарыштық мейірімділік сезімін ұзақ уақыт бойы ұмытпайсыз.

Ата-анамызды құшақтап – өзімізді еркін сезінеміз.

Сүйіктімізді құшақтап -Біз бақытты боламыз.

Балаларды құшақтай-біз мейірімді боламыз.

Достарымызға құшақ жая-біз шынайы бола аламыз.

Танысымызды құшақтап – біз ашық боламыз.

Өмірді құшақтап -біз дана бола аламыз.

Кравченко Т.Н.,

ЖГП кафедрасының оқытушысы