« May 2024 »
Бейсенбі, 04 ақпанның 2021 14:20

Адамдарды тәрбиелемес бұрын, өзіңізді тәрбиелеңіз

(0 votes)

«Адамдарды тәрбиелемес бұрын, өзіңізді тәрбиелеңіз».
Ыбрай Алтынсарин

Дәстүрлі халықаралық педагогикалық онлайн-оқулардың ұйымдастырушылары мен қатысушыларына көтерілген мәселенің өзектілігі,  өткізудің анықтығы мен сапасы үшін алғыс айтамын!

Менің үндеуім оқытушыларға емес, біздің колледждің студенттеріне де қатысты.

Біріншіден, әрине, мынадай сұрақ туындайды: адамгершілік тәрбиесінің негізі ретінде руханият дегеніміз не? Менің ойымша, В.И. Даль өзінің сөздігінде осы адами қасиеттің нақты, жан – жақты анықтамасын берді: "руханилық-бұл адамның ішкі байлығы, оның ойлары, сезімдері, адамдарға пайдалы, мейірімді, қажет нәрсені қалдыру туралы қамқорлық". "Руханият" сөзін анықтаудың өте қарапайым формуласы: "басқаларға өзіңіз қалаған нәрсені жасаңыз".

Бізге жас адамдар, біз, оқытушылар, бізге дейін қалыптасқан тұлғаларды тәрбиелей, қалыптастыра, дамыта, жетілдіре алмайтын жаста келеді. Егер сіз физиологияны, педагогиканы, психологияны мұқият зерттесеңіз, онда бұл өзін-өзі тәрбиелеу, өзін-өзі дамыту, өзін-өзі жетілдіру жасы екеніне көз жеткізе аласыз. Біз, неғұрлым тәжірибе ретінде оқытушылар, көп білімді ғана осы процестерді дамытуға көмектесе алады. Бірақ тек ол ғана емес! Осы орайда А. Құнанбаевтың Қара сөздерінің бірін (он бесінші сөз) еске салайын: "ақылды адамдардың қатарында болғың келеді, Өзіңнен күніне бір рет, аптасына бір рет, немесе айына бір рет сұра: сен қалай өмір сүресің? Сен пайдалы не жасадың, білім үшін, жер немесе жақсы өмір өткіздің ба? Әлде өткізген күндерің есіңде қалмады ма?».

Педагогикалық оқулардың материалдары, менің терең сенімім бойынша, біздің студенттерге пайдалы, олар барлық естігендерін және көргендерін дамушы балалар позициясынан емес, болашақ маман позициясынан қабылдауы керек. Студенттер болашақ мұғалімдер екенін түсінуі керек! Колледжді бітіргеннен кейін олардың әрі қарайғы жеке әл-ауқаты, жеке бәсекеге қабілеттілігі ғана емес, ең бастысы (!!!), өз ауданының болашағы, қала, облыс, республика, ал үлкен саны бойынша бүкіл әлем. Бұл жоғары сөздер емес, мақтапсөйлеу емес, қазіргі шындық!

Әрбір өркениетті қоғамдастықтың (мемлекеттің) табысты өмір сүруі 3 бөліктен тұратыны белгілі: білім беру, денсаулық сақтау, Құқықтану. Біздің студенттер даму, білім беру, тәрбиелеу, өсіп келе жатқан тұлғаны қалыптастыруға байланысты мамандықтарға ие болады.

Бұл түсінік болашақ тәрбиеші, кішкентай адамның мұғалімі үшін өте маңызды. "Мұғалім ретінде әркім жұмыс істей алмайды, ал мұғалімнің жаны жомарт болуы керек, жауапкершілігі көп, ал кәсібилігі өте жоғары болу керек. Мұғалім-бала үшін ең қажетті адам. Оның өмірде ерекше миссиясы бар: үйрету, бағыттау, бағыттау ғана емес, сонымен қатар тәрбиелеу. Оның міндеті-қазіргі әлемге енген баланың жеке басының қалыптасуын қадағалау, өмірде өз орнын лайықты алатын адамды тәрбиелеу", - деп жазды біздің ұлы жерлесіміз Ы.Алтынсарин.

Ал әрі қарай оқимыз: "Өзгені тәрбиелемес бұрын, өзіңді тәрбиеле". Дәл осы сөздер біздің колледждің әрбір болашақ маманының өзін-өзі оқытуының, өзін-өзі тәрбиелеуінің, өзін-өзі дамытуының бастапқы негізіне айналуы тиіс.

Студенттерді өзін-өзі жетілдіру үшін педагогикалық оқуларға қатысушылардың барлық ойларын, кеңестерін, тілектерін қабылдауға шақырамын.

Әріптестеріме, оқытушыларға біздің тәрбиеленушілерімізде өздерін тәрбиелеуге кеңес беремін! Олар балалар емес (!!!), бұл мамандық, мамандық алуға келген ересек адамдар. 3-4 жылдан кейін бұл біздің әріптестеріміз. Балалардан сұраныс бір, өз іс-әрекеттеріне, ойлары мен іс-әрекеттеріне жауап беретін ересек адамнан сұраныс мүлдем басқа!

Ы.Алтынсарин және былай деп жазды "мұғалім... оның абыройын, қадір – қасиетін, мақтанышын, құрметті атағын түсірмеу оңай емес ".

Міне, осы ой біздің, колледж педагогтары мен студенттердің, Болашақ педагог қызметкерлердің бірлескен еңбегінің арқауы болуға тиіс.

Эмтер А.М.,

колледж оқытушысы