« May 2024 »
Жұма, 04 маусымның 2021 10:29

Ересектер мен балалардың бірлескен іс – әрекеті-Тәуелсіздік пен жетістікке жету жолы

(0 votes)

Ересектер мен балалардың бірлескен іс-әрекеті ұйымдастырылған оқумен міндетті түрде байланысты қамтамасыз етеді: дәл осы іс-әрекет барысында ересек балаларды сабақтарда кейіннен білім алуға дайындайды.

Сонымен қатар, мұғалім бұл қызметті сыныпта "жұмыс істей алмайтын" мазмұнмен толтырады. Мектеп жасына дейінгі бала үшін қолайлы деп санауға болатын іс-шаралар: ойын; коммуникативті; еңбек; қозғалыс; танымдық-зерттеу; музыкалық-көркемдік; көркем әдебиетті қабылдау; өнімді. Ойын іс – әрекетіне ерекше рөл беріледі, өйткені ойын баланың жетекші қызметі болып табылады, ол арқылы ол органикалық түрде дамып, әлемді біледі. Демек, мұғалім мен балалардың заманауи іс-әрекеттері, білім берудің ойын формалары, балалар іс-әрекетін қатаң реттеудің болмауы басымдыққа ие. Кез-келген іс-әрекеттің даму алгоритмі ересек адаммен бірлескен іс-әрекетті, содан кейін құрдастарымен бірлескен іс-әрекетті ұйымдастыруды қамтиды, ол тәуелсіз болады.
Ересек адамның балалармен бірлескен серіктестік қызметінің сипаттамаларына мыналар жатады:
- ересек адамның балалармен тең дәрежеде іс-әрекетке қосылуы;
- балаларды іс-әрекетке ерікті түрде қосу (психологиялық және тәртіптік мәжбүрлеусіз);
- Ашық уақыт соңы (әрқайсысы өз қарқынымен жұмыс істейді);
- балалардың еркін қарым-қатынасы және қозғалысы;
- педагогикалық қолдау (эмоционалды фон, ізгілік, өзара түсіністік құру);
WorldSkills Kostanay-2021 VII аймақтық чемпионатының үшінші күні (19 мамыр) "Мектепке дейінгі тәрбие" құзыреттілігі күннің екінші жартысында тәрбиеші мен балалардың бірлескен қызметін ұйымдастыруға арналған. Тапсырманы дайындау кезінде әр қатысушы алдағы іс-әрекеттің мақсатын анықтап, жоспар-конспект құрастырып, қажетті үлестірме материал дайындады. Жұмыстың осы кезеңінде қатысушылар күннің екінші жартысында балалардың іс-әрекетін ұйымдастыру әдістемесін меңгеру деңгейін көрсетті.
Тәрбиеші мен балалардың бірлескен іс - әрекеттерін көрсету, өткізу АКТ-мен ұйымдастырылған-интерактивті тақта, интерактивті құмсалғыш қолданылды. Мультимедиялық жабдықтармен жұмыс істеуге балалардың қатысуымен сарапшылар қауіпсіздік техникасының сақталуын қатаң қадағалайды. Көрсету кезінде балаларды ұйымдастырудың дәстүрлі және дәстүрлі емес түрлері қолданылады. Қатысушы Менлибаева Альбина (Рудный әлеуметтік-гуманитарлық колледжі) тәжірибелік-эксперименттік қызметті ұсынды, оның барысында балаларды судың қасиеттерімен таныстырды. Қостанай педагогикалық колледжінің өкілі Әбдіғали Ралина интерактивті құмсалғышты пайдалана отырып, қол еңбегін және қолдан жасалған бұйымдарды ойнауды ұйымдастырды. Қатысушы Молғожданова Әсел ("Зерек колледжі" ЖМ) интерактивті құмсалғышты да пайдаланды, алайда балалармен жұмыс барысында балалардың Жыл мезгілдері туралы білімі бекітілді. Театрландырылған іс-шараларды ұйымдастыруды Торғай гуманитарлық колледжінің өкілдері көрсетті. Н.Құлжанова Қуанышбек Биязы (үстел театры) және Қостанай аймақтық университеті.А. Байтұрсынова Мирасбек Гүлім (Би-би-бо театры).. Қостанай гуманитарлық колледжінің өкілі Унембаебаева Жасмин "Шаштараз"сюжеттік-рөлдік ойынын бірлескен қызмет ретінде пайдалануды ұсынды.
Ересек пен баланың бірлескен іс – әрекеті кез-келген іс-әрекеттің даму кезеңі ғана емес, сонымен бірге қарым-қатынас пен өзара әрекеттестіктің ерекше жүйесі болып табылады.
Чемпионатқа қатысушылардың ұйымдастырушылық қабілеттері жақсы, соның арқасында олар әр түрлі іс-шаралар үшін бейтаныс аудиторияны оңай ұйымдастырады. Сондай-ақ, компатриот сарапшылары мен тәуелсіз сарапшылар мектепке дейінгі ұйымдардың болашақ педагогтарының сауаттылығы мен сөйлеу мәнерін, балалардың өзіндік қызметін ұйымдастыру әдістемесін меңгерудің жоғары деңгейін атап өтті. Режимдік сәттерде осындай образдармен ұйымдастырылған білім беру қызметі МЖМБС іске асыруды ескере отырып, көптеген білім беру міндеттерін сәтті жүзеге асыруға ықпал етеді.

Чемпионаттың бас сарапшысы Молдабаева а. у.,
Оқытушы Кострова Л. Ю.

Read 433 times