« May 2024 »
Жұма, 04 маусымның 2021 10:31

Білім беру ұйымының ата-аналарымен және қызметкерлерімен өзара іс-қимыл

(0 votes)

Балабақша және отбасы бірыңғай білім беру кеңістігінде

Балалық шақ қалай өтті, баланы қолымен кім басқарды

балалық шақта оның ақыл-ойына не кірді

және әлемнің жүрегі

- бұл шешуші дәрежеде байланысты,

бүгінгі бала қандай адам болады.

В. А. Сухомлинский

Отбасы және балабақша-бұл мектеп жасына дейінгі бала өсіп, дамып қана қоймай, сонымен қатар қоғамдағы өмірге бейімделетін микроклимат. Кез-келген уақытта мұғалімдер үйлесімді дамыған және дені сау тұлғаны жан-жақты дамыту үшін баланың проблемаларын қолдау және түсіну үшін өз оқушыларының отбасымен жұмыс істеді. Мұғалімдердің балалармен және олардың ата-аналарымен ынтымақтастық ұстанымын қалыптастыру үшін балабақша да, отбасы да қолдауы керек баланы дамытудың бірыңғай кеңістігін құру қажет. Өзгерген заманауи отбасы балабақша мұғалімдерін ұйымдастырудан және скучно үлгілерден кетіп, өзара әрекеттесудің жаңа формаларын іздеуге мәжбүр етеді. Ынтымақтастықтың заманауи формаларының бірі-жобалау қызметі.

2021 жылғы 18 мамырда Қостанай педагогикалық колледжінде WorldSkills өңірлік чемпионаты шеңберінде қатысушылар тәрбиешінің, балалар мен ата-аналардың бірлескен жобасының мүмкіндіктерін көрсетті және жұмыстың бұл түрі тәрбиелеуші ересектердің рөлін өзгертетінін, серіктестік қарым-қатынастарды дамытуға ықпал ететінін, білім беру процесіне қатысушыларға баланың қажеттіліктеріне сүйене отырып, "командада" жұмыс істеуді үйренуге, жобаны құру алгоритмін меңгеруге көмектесетінін растады.

Әр түрлі бағыттағы жобалар ұсынылды:" кітап және үйде оқу "(Әбдіғали Ралина - Қостанай педагогикалық колледжі);" менің туған жерім "(Молғожданова Асель - Шу" Зерек колледжі");" сүт өнімдері " (Қуанышбек Биязы - Торғай гуманитарлық колледжі). Н. Құлжанова);" домбыра " (Мирасбек Гүлім - Қостанай Өңірлік университеті.А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты): "Мектепке дейінгі балалардың математикалық дамуы" (Унембаева Жасмин - Қостанай гуманитарлық колледжі); "туған қала" (Менлибаева Альбина - Рудный әлеуметтік-гуманитарлық колледжі)

Жобалардың тұсаукесері дәстүрлі емес түрде – ата-аналар жиналысын модельдеу түрінде өтті. Қатысушылар еріктілердің көмегімен проблемалық жағдайларды шешу, бейнероликтерді талқылау, "ересектерге арналған бақылауға"қатысу бойынша ата-аналарды белсенді жұмысқа қалай тартуға болатынын көрсетті.

Байқауға қатысушылар мектеп жасына дейінгі балаларды әлеуметтендіру процесінің мәні мен мазмұны, ата-аналармен жұмыста жаңа педагогикалық технологияларды қолдану ерекшеліктері туралы білімдерін; білім беру процесінің барлық қатысушылары үшін жобаны әзірлеу бойынша практикалық дағдыларды ұсынды.

Лойко В.А., Подкалюк Л. Н.

Read 471 times