« May 2024 »
Сейсенбі, 30 қараша 2021 10:10

Сендіру тәрбиенің маңызды әдісі ретінде

(0 votes)

Сендіру әдісі тәрбиеде негізгі болып табылады. Барлық басқа әдістер оған бағынады. Сенімнің жетекші рөлі осы әдіс арқылы адамның ең маңызды қасиеті - оның сана-сезімі қалыптасатындығымен түсіндіріледі;

сендіру арқылы көптеген білім беру міндеттерін шешуге болады, басқа әдістермен қол жеткізуге болмайтын нәрсе; тек сендірудің әртүрлі әдістерімен үйлескенде, кез-келген басқа әдіс үлкен тәрбиелік әсер береді.

20-шы жылдары бұл әдіс ғылыми мойындауға ие болды. Оның педагогикалық рөлі білім беру процесі оқушылардың санасының дамуымен, олардың мінез-құлық ережелерін және қоршаған өмірді өзгертудегі орнын түсінумен байланысты екендігімен анықталады. Педагогикада оқушылардың өмірі мен іс-әрекетін ұйымдастыру олардың адамгершілік санасының дамуымен, азаматтық көкжиегінің кеңеюімен, үнемі түсіндіру жұмыстарымен органикалық бірлікте болуы керек екендігі баса айтылды. Мұның бәрі білім беруде сендіру әдісін кеңінен қолдану қажеттілігін, оның оқушылардың дамуы мен әлеуметтенуіне педагогикалық әсерінің әмбебаптығын көрсетеді. Бұл әдістің мәнін көрсете отырып, әйгілі мұғалім Н.И. Болдырев сендіру тәрбиешінің сана - сезіміне, сезімдері мен ерік-жігеріне оң моральдық қасиеттерді қалыптастыру және нығайту және олардың мінез-құлқындағы жағымсыз белгілерді жою мақсатында тәрбиеленген деп жазды.

24 қараша күні Ар-21 тобында «Сендіру әдістері мен формалары» тақырыбы бойынша тәрбие жұмысының әдістемесі пәні бойынша ашық сабақ өтті. Бұл сабақта студенттер сендіру әдістері мен формалары туралы түсініктерді, педагогикалық мүмкіндіктер мен оларды қолдану жағдайларын, сонымен қатар білім беру принциптерін жүзеге асыру тұрғысынан педагогикалық жағдайларды талдай білуді қалыптастырды. Қойылған мақсаттарға жету үшін сабақта топтық жұмыс формасы, «Жиксо» әдісі қолданылды, онда студенттер материалды өз бетінше оқыды. Әр тапсырманы орындамас бұрын нақты нұсқаулар берілді, әр тапсырма сәтті аяқталды. Сабақтың бір кезеңінен екіншісіне логикалық ауысулар болды. Сабақтың әр кезеңі талданды, түсіндірілді. Топ студенттері сабақта танымдық белсенділік танытты, өз ойларын дұрыс айтуға, логикалық қорытынды жасауға тырысты.

Бұл сабақ студенттерге болашақта сынақ сабақтарына, үздіксіз тәжірибеге дайындық кезінде де, жеке кәсіби қызметінде де пайдалы болды деп сенемін.

Овражко М. Е.,

педагогика және психология