« May 2024 »
Сейсенбі, 30 қараша 2021 10:10

Сіздің өміріңіз ол үшін күресуге тұрарлық

(0 votes)

Ертең, 1 желтоқсан, дүниежүзілік СПИД-ке қарсы күрес күні. Қазіргі уақытта АҚТҚ/ЖҚТБ індеті әлеуметтік-медициналық-биологиялық құбылыс болып табылады және төтенше жағдайдың белгілерін біріктіреді және ұзақ мерзімді проблема.

Бұл ретте жастар халықтың АҚТҚ-жұқпасына ұшырауы мүмкін неғұрлым осал бөлігін құрайды. Мұндай жағдайларда жастарға дұрыс әрекет ету үшін дағдылар мен білім қажет, мысалы, «жоқ» деп айту немесе балама ұсыну. Эпидемияның даму қарқынын, ең алдымен, жасөспірімдердің мінез-құлқын өзгерту мақсатында ағарту арқылы азайтуға болады.

01120100 «Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту» мамандығының В-11 тобының студенттері семестр басынан бастап «Мен және менің денсаулығым» факультативін оқиды. курс шеңберінде педагог Т. Н.Кравченкомен бірге біз АИТВ/ЖИТС алдын алу мәселелеріндегі ағартудың маңызы,  АИТВ/ЖИТС-ті анықтаудағы мәндердің айырмашылығы, қауіп топтары, берілу көздері мен жолдары, АҚТҚ-ның адамның иммундық жүйесіне әсері, ЖҚТБ проблемалары және оның профилактикасы, АҚТҚ/ЖҚТБ және адам құқықтары, ЖҚТБ-мен ауыратындарға қолдау көрсету және жанашырлық проблемалары сияқты тақырыптарды қарастырамыз.

«Мен және менің денсаулығым» факультативінің түпкі мақсаты бізде жас ұрпақты АИТВ жұқтыру қаупіне кедергі келтіретін мінез-құлықты өз бетінше және саналы түрде таңдауға ынталандыру болып табылады. Мен білім алушылар болашақта біз болашақ өмірде болуы мүмкін жағдайларда АИТВ-дан барынша қорғауды қамтамасыз ететін мінез-құлықты дұрыс таңдау үшін жеткілікті ақпарат алуы тиіс деп санаймын. Денсаулықты сақтау және нығайту үшін валеологиялық білімді қолдана білу болашақ мұғалімнің маңызды құзыреттерінің бірі болып табылады, сондықтан инфекцияның таралуы бойынша профилактикалық сабақтар әр білім беру мекемесінің оқу процесіне енгізілуі керек.

Зражевская Ангелина, В-11 тобының студенті.

Read 181 times