« May 2024 »
Сейсенбі, 17 қаңтардың 2023 11:41

Жастар сыбайлас жемқорлыққа қарсы

Қостанай педагогикалық колледжінде жыл сайын 05-27 Желтоқсанда "Таза сессия "акциясы өтеді, оның шеңберінде оқу топтарының басшылары сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру бойынша түсіндіру әңгімелерін өткізеді.

Акцияға колледж әкімшілігі, оқытушылары, білім алушылары қатысады. Бұл акцияны өткізу жылына екі рет жүзеге асырылады, оның мақсаты - студенттерге азаматтық ұстаным мен құқықтық сананы қалыптастыру, Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасын бұзушылықтар көріністеріне төзбеушілікті қалыптастыру, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың алдын алу. Бітіруші топтардың басшылары ақпараттық сағаттарды өткізу кезінде студенттерді қорытынды аттестаттау кезінде сыбайлас жемқорлықтың кез келген көріністеріне қарсы іс-қимыл туралы түсіндіру әңгімелерін жүргізеді.

Қоғамда сыбайлас жемқорлық сияқты жалпыұлттық қасірет туралы естуге тура келеді. Сіз оның өлмейтін, батпайтын табиғаты туралы еріксіз ойлайсыз. Карл Маркс былай деп жазды:"қылмыс халық санынан да тез өсетін осындай әлеуметтік жүйенің өзегінде шіріген нәрсе болуы керек". ИЯ, сыбайлас жемқорлық-бұл қылмыс, тек қарапайым ұрлық, алаяқтық және алаяқтық шетелдік сөз деп аталады, қазір бұл ұғым бәрінің құлағында. Лев Толстой дәл былай деп атап өтті: "ең үлкен азғырулардың Бірі - "бәрі осылай жасайды"деген сөздермен азғыру". Шоқан Уәлиханов: "әр адам жанды азғырулардан қорғауы керек. Кішкентай өтірік үлкен сенімсіздік тудырады".

Сыбайлас жемқорлық-қоғамның қолайсыздығының сенімді және айқын белгісі. Көбінесе ішкі, көзге көрінбейтін қолайсыздықтар. Егер қоғам бақытсыз болса, онда көптеген бақытсыздар азап шегеді. Жас жетілмеген жандарға ашкөздіктің, ақшаны, заттарды, әсем өмірді қуудың жаппай мысалдары өте тітіркендіргіш әсер етеді. Сыбайлас жемқорлыққа демонстрация, шамадан тыс кірістердің шығуы әкеледі, содан кейін кішкентай шенеунік микроавтобуста емес, "лексусқа"ауысқысы келеді. Буржуазияның әдепсіз сүйкімділігі бәріне бірдей төтеп бере бермейді...

Кедейлік, аштық, үмітсіздік сезімі, әлеуметтік әділетсіздік адамдарды сыбайлас жемқорлыққа итермелейді. Мұның бәрі қоғам мен мемлекеттің өзі шешуге шақырған мәселелер.

Бірақ қоғам-біз Сізбен біргеміз. Біз өз көңіл-күйімізбен, талаптарымызбен, бір-бірімізге, заңдарға, өз міндеттерімізге деген көзқарасымызбен қоғамның сипатын, моральдық климатты, ондағы әлеуметтік атмосфераны анықтаймыз.

Сыбайлас жемқорлық жергілікті проблема болуды тоқтатып, барлық елдердің қоғамы мен экономикасына әсер ететін трансұлттық құбылысқа айналғаны белгілі. Біздің міндетіміз – студенттерді адалдыққа, әділдікке тәрбиелеу, оларды өз елі үшін жауапкершілікті өз мойнына алуға үйрету және сыбайлас жемқорлық ұғымына қысқаша шолу жасау. адалдық пен парасаттылық құндылықтарын түсіндіру; сыбайлас жемқорлық мәселесіне қатысты өз пікірі мен ұстанымын, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға негізделген нақты азаматтық ұстанымын қалыптастыру; мемлекет алдындағы жауапкершілік сезімін тәрбиелеу.

Қысқы сессия қарсаңында кураторлық сағаттарда "Заң және сыбайлас жемқорлық", "сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл шаралары", "қоғамдағы сыбайлас жемқорлықты жоюға болады" тақырыптарына қайта жүгіну, "Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсы"бейнероликтерін көруді ұйымдастыру қажет.

Директордың тәрбие жұмысы бойынша орынбасары Морозенко С. М.