« May 2024 »
Сейсенбі, 17 қаңтардың 2023 11:44

Ата аналар қауымдастығы отбасы мен колледждің заманауи әлеуметтік серіктестігінің бір түрі ретінде

"Ата – аналар қауымдастығы отбасы мен колледждің заманауи әлеуметтік серіктестігінің нысаны ретінде"-2022 жылдың 07 желтоқсанында РТК-41 тобында өткен ата-аналар жиналысының тақырыбы.

Баланың жеке басын қалыптастыруда ата-аналар басым. Алайда, барлық отбасылар балаларына әсер ету мүмкіндіктерінің барлық кешенін толық жүзеге асыра бермейді. Себептері әртүрлі: кейбір отбасылар бала тәрбиелегісі келмейді, басқалары – білмейді, басқалары – бұл не үшін қажет екенін түсінбейді. Студенттер болашақ мамандар екенін есте ұстаған жөн, олар үшін адамгершілік жетілу мамандықта да, жеке өмірде де басым болады – тәртіп пен өзін - өзі тәрбиелеу, ұйымшылдық, өз әрекеттерінің салдарын болжай білу, болжау қабілеті, өзін-өзі бақылау, өзін-өзі бағалау, өзіне деген сыни көзқарас.

Қазіргі өмір сүру жағдайларының тұрақсыздығы, ата-аналардың жұмыста үнемі жұмыс істеуі эмоционалды байланыстардың жетіспеушілігіне әкеледі (біз балалармен олардың қызығушылықтары мен тәжірибелері туралы аз сөйлесеміз, "қажет! Неге істемеді?"немесе" Мен сенің жасыңдамын", осылайша біз әлеуметтік тәжірибені игеруге, әлеуметтік бейімделуге және балалардың одан әрі өзін-өзі жүзеге асыруына кедергі келтіретін қарым-қатынасқа тосқауыл қоямыз (ата-анасының қолдауын сезінбейтін бала олармен сенім мен түсіністікті жоғалтады, өз проблемаларын өз бетінше шешуге тырысады, қателеседі, қолдау мен көмектің орнына мақұлдамайды және ересектер тарапынан айыптау.) Балалар өскеніне қарамастан, олар әлі де балалар және ересектердің көмегі мен барлық жағынан қолдауды қажет етеді.

Ата - аналар мен балалардың қарым-қатынасын жақсарту ережелері:

1.Дөрекі немесе кедергі жасамаңыз.

2.Балаңызды басқалармен салыстырмаңыз (басқа адам сізден жақсы, тіпті сіздің анаңыз бен әкеңіз оны мойындаған кезде есту өте жағымсыз. Олар сені жақсы емес деп айтатын сияқты.).

3.Тонды көтермеңіз.

4.Дау туындаған кезде жеке тұлғаға ауыспау керек.

5.Күн сайын қалағанның бәрі туралы сөйлесіңіз.

6.Дәстүрді енгізуге болады: түскі ас кезінде кітаптар мен телефондардың орнына бір-біріне әңгімелер айту. Бұл жағдайда телефондар алыс болуы керек және жақсырақ өшірілуі керек. Бұл сөйлеушінің сөзін бөлмеуге, мұқият тыңдауға және дағдыларын дамытуға үйретеді.

Ата-аналарға балалармен қарым-қатынас жасау туралы бірнеше кеңестер:

1.Оны үнемі бақылауға тырыспаңыз-Тәуелсіздік беру маңызды.

Егер сіздің балаңыз мұны істей алмайтынын сезсеңіз, жалпы бақылауға емес, жауапкершілік сезімін дамытуға көп көңіл бөлген жөн.

2.Өзіңізге және оған қызықты болыңыз, өзіңізді жақсы көріңіз, өзіңіз туралы сөйлесіңіз.

Егер ата-ананың жан-жақты мүдделері болса, онымен сөйлесетін көп нәрсе бар, онымен сөйлесу әлдеқайда қызықты. Егер ол өмір туралы, балалық шағы туралы әңгімелер айтса, жұмыстағы жағдайларды тыңдау қызықты!

3.Шектен тыс бағаламаңыз.

Балаға әрқашан "не жақсы, не жаман"деп айтудың қажеті жоқ. Бұл жерде сіздің балаңыздың қанша жаста екендігі маңызды емес. Тек "сөйлесуді", сөйлесуді, күлуді үйреніңіз. Баламен сөйлесу әрқашан тәрбие бола бермейді.

4.Тыңдауды үйреніңіз.

Ата – аналар бізге жиі сұрақ қояды-неге балалар оларға ештеңе айтпайды. Шындығында, олар айтады. Және олар үшін қызықты нәрсе туралы және олардың тілектері туралы. Бірақ сіз балаларға жақын нәрсені жиі жоққа шығарасыз немесе айыптайсыз.

5.Баланың сезімдері мен эмоцияларын жоққа шығармаңыз.

Ол не сезінетінін сезінеді. Оны сендірудің қажеті жоқ. Тек тыңдаңыз, бағаламаңыз, қолдау көрсетіңіз. Оның үстіне, бұл бәрін тастау керек дегенді білдірмейді. Бірақ сіз басқа жолмен көмек сұрай аласыз: "Мен сіздің шаршағаныңызды түсінемін. Бірақ мен де. Қазір бірге жүр"

6.Қауіпсіздік сезімін жақсы көріңіз және беріңіз.

Ол анасы мен әкесі оны жақсы көретінін білуі керек. Үйлер әрқашан не болғанын күтеді. Оның сенімді артқы жағы мен қолдауы бар.

Біздің әрқайсымыз, педагогтар, бір мақсатқа жетуге ұмтыламыз – жоғары білікті, бәсекеге қабілетті мамандарды даярлау, бірақ кейде біздің күш-жігеріміз мақсатқа жету үшін жеткіліксіз. Өйткені, белгілі педагог Василий Александрович Сухомлинский айтқандай:"ата-аналармен, ортақ күш-жігермен ғана мұғалімдер балаларға үлкен адам бақытын бере алады".

Педагог-психолог Янюк А.С.