« May 2024 »
Бейсенбі, 23 ақпанның 2023 16:11

Ойын арқылы оқу!

Қазіргі колледж алдында тұрған басты міндеттердің бірі-педагогтердің үздіксіз дамуын, олардың кәсіби және шығармашылық өсуін қамтамасыз ету.

Педагогикалық шеберлікті арттырудың тиімді тәсілі педагогикалық және әдістемелік кеңестерге, семинарларға, шеберлік сыныптарына тікелей қатысу болып табылады.

Ашық сабақтар-педагогикалық тәжірибе алмасудың ең көп таралған түрі. Ашық сабақ барысында Молдабаева А.У.  колледж директорының ғылыми-әдістемелік жұмыс жөніндегі орынбасары Чуркина Т. А. және әдіскер Баган М. С., мектепке дейінгі тәрбие кафедрасының педагогтарымен кәсіби дағдыларымен бөлісті.

Сабаққа қатысқан алғашқы сәттен бастап мұғалімнің мұқият дайындығы байқалды. Барлық оқу кеңістігі білім алушылар өздерін жүзеге асыра алатындай, барлық іс-шараларға қиындықсыз қатыса алатындай етіп жоспарланған болатын. Алия Утегеновна білім алушылармен жұмыстың әртүрлі нысандарын, олардың танымдық белсенділігі үшін инновациялық әдістер мен әдістерді пайдалана отырып сабақ салды.

Шартты түрде сабақты екі бөлікке бөлуге болады: теориялық және практикалық. Позитивті-эмоционалды көңіл-күйді қалыптастыру үшін Алия Утегеновна студенттерге белгілі «ғажайып қап» дидактикалық ойынын ұсынды, онда олар жиналып, сабақ тақырыбын анықтай алды. Бұл қарапайым ойын В-32 тобының оқушыларына өздерінің толқуларымен күресуге, мұғаліммен байланыс орнатуға мүмкіндік берді. Алдыңғы материалдың білім алушыларының білімін өзектендіру Online Test Pad тест конструкторының көмегімен тексерілді және олардың тақырып қаншалықты меңгергенін көрсетті.

Сабақтың негізгі бөлігінде білім алушылар оқулықтармен, флипчарттармен жұмыс жасау арқылы мектепке дейінгі педагогиканың «Сенсорлық тәрбие ақыл-ой тәрбиесінің алғышарты ретінде» маңызды тақырыбымен танысып, игерді. Кіші топта оқулықпен жұмыс істей отырып, қыздар пікір алмасып, зерттелетін материалдың мәнін анықтай алды. Олардың қызметінің қорытындысын педагог жасады.

Теориялық постулаттарды зерттеу аяқталғаннан кейін мұғалім оқытушылардың танымдық белсенділігін практикалық бағытқа біртіндеп аударды. Жеребе тастау арқылы оқушылар ойын жабдықтарын таңдап, өз топтарында мектеп жасына дейінгі балаларға арналған қысқаша ойын жоспарын жасады. Бірақ ойынға арналған жабдық стандартты емес, интерактивті және заманауи болды: интерактивті құмсалғыш, құрғақ бассейн, Воскобович ойындары. Бұл жабдықты пайдалану қыздардың қызығушылығын тудырып қана қоймай, болашақ мамандыққа қажет ойын әрекеттерін ұйымдастыра білетіндігін көрсетті.

Сабақтың мұндай көп қырлы ұйымдастырылуы қатысушыларға теориялық материалды практикалық қызметке қалай аударуға болатындығын көрсетті. Білім алушыларға мектепке дейінгі педагогиканың күрделі тақырыптарын ойындар, жаттығулар арқылы үйренуге болатындығын түсінуге мүмкіндік береді.

Подкалюк Л. Н.

мектепке дейінгі тәрбие кафедрасының оқытушысы