« May 2024 »
Сәрсенбі, 05 сәуірдің 2023 14:53

«Интеграция, білім алушылардың шығармашылық әлеуетін дамыту ретінде»

Мен кеше Тарантелла биледім.
Дәл осылай, өзіңіз үшін, шын жүректен.
Мүмкін ол өте шебер емес шығар,
Бірақ бұл жан үшін лайықты.

«...Қазіргі әлемдік білім беру кеңістігінде жастардың бойында әлемнің тұтас бейнесін қалыптастыруға, руханиятқа, адамгершілікке деген қызығушылықты оятуға ерекше көңіл бөлінеді... Барлық басқа білім беру салалары біртұтас гуманитарлық білімнің бір бөлігіне айналады...»
Хореография кафедрасының апталығы аясында 05.04.2023 жылы РХК-21 тобында арнайы пәндер оқытушысы – Борский Михаил Юрьевич "халық биін оқытудың теориясы мен әдістемесі" пәні бойынша ашық сабақ, "Итальян биі. Негізгі қозғалыстар мен қимылдар". Сабақ барысында пәндермен ішкі және сыртқы интеграция айқын байқалды - өзін-өзі тану, музыкалық сауаттылық, би қойылымының құрамы, классикалық биді оқытудың теориясы мен әдістемесі. Бұлшықет қысқыштарын алып тастауға, икемділікті дамытуға, үйлестіруге, хореографиялық есте сақтауға, зейінге, орындаудың техникалық дағдыларын қалыптастыруға; күшке, төзімділікке тәрбиелеуге, жүйке жүйесін нығайтуға ықпал ететін денсаулық сақтау технологияларының рөлі белсенді түрде байқалады.
Сабақтағы интеграция-бұл оқушылардың шығармашылық әлеуетін дамыту, себеп-салдарлық байланыстарды түсінуге және табуға ынталандыру, логиканы, ойлауды, зейінді, есте сақтауды, коммуникативтік қабілеттерді дамыту, салыстыру, жалпылау, қорытынды жасау дағдыларын жетілдіру, сондай-ақ оқушылардың назарын жоғары деңгейде қолдау, шаршауды жеңілдету, әртүрлі түрлерге ауысу арқылы оқушылардың шамадан тыс жүктелуі қызмет түрлері; танымдық қызығушылықты арттыру, өзін-өзі жүзеге асыру, өзін-өзі көрсету, шығармашылық мүмкіндігі.
Сабақ соңында білім алушылар зерттелген материалға негізделген би этюдін құрастыруда тапсырманы орындай отырып, қоюшылардың рөлін сынап көрді.
Бұл дағдылардың барлығын білім алушылар болашақ кәсіби қызметте, атап айтқанда, әр түрлі жас санаттарындағы итальяндық би композициясының сахналанған жұмысы пайдаланатын болады.

Борский М. Ю. хореография кафедрасының арнайы пән мұғалімі.