« May 2024 »
Дүйсенбі, 17 сәуірдің 2023 11:10

Таңдау әрқашан өз қолыңда!

(0 votes)

Мектеп оқушысы болашақ мамандықты қалай таңдай алады? Бұл сұрақтың жауабы мектеп оқушыларынан да, ересектерден де оны шешуге мұқият және ойластырылған көзқарасты қажет етеді.

Таңдаудың барлық қатысушылары таланттар мен бейімділіктерді, болашақ мамандықтан туындаған өмір салтын, мамандықта дамуға дайындықты, мотивацияны ескеруі керек. Сондай-ақ, оқушылардың еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, кез-келген еңбекке, олардың кәсіби өзін-өзі анықтауға саналы көзқарасын даму жағын да ескеруі қажет.
Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, ересектер мүмкіндігінше оқушыға өздеріне ұнайтын бірқатар мамандықтарды, олардың ерекшеліктері мен өзгешеліктерін жақсы білуге көмектесуі керек. Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Қостанай қаласы білім бөлімінің Әлихан Бөкейхан атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ педагогтары Қостанай педагогикалық колледжінің педагогтарымен бірлесіп , 9 сынып оқушыларына экскурсия – әңгіме ұйымдастырды. (Солодова С.В., Подкалюк Л.Н., Баякова Б.М., Тулепова Д.Ж., Борский М.Ю.) 2023 жылдың 14 сәуірінде Қостанай педагогикалық колледжіне осы аталған мектептің тек педагогикалық мамандықтарға бағдарланғандар оқушылары келді. Экскурсия-әңгіме барысында қыздар колледждің әр мамандығының жабдықтарымен және құралдарымен егжей-тегжейлі танысты.
Интерактивті құмсалғыш, Логомер үлкен қызығушылық тудырды, оқушылар бұл жабдықты көріп қана қоймай, ойнай алды. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту мамандықтары бойынша ұйымдастырылған зертханаға - топтық, шағын спортзалға, ойын бөлмесіне бару арқылы балалық шақ әлемінде саяхат шеге алды. Сондай-ақ, колледж студенттері LEGO Education WeDo 2.0, LEGO MINDSTORM EV3 робототехника жиынтықтары арқылы компьютерлік жабдықтармен жұмыс істеу дағдыларын шыңдайтын аудиторияға барып, көрді. «Көркемөнерпаздар хореографиялық ұжымының жетекшісі» мамандығының ерекшелігімен және хореографиялық сыныптардың жабдықтарымен танысты. Сәндік-қолданбалы шеберлік студенттерінің жұмыстары ерекше назар аударды. Жұмыстарды қарастыра отырып, оқушылар біздің қаламыздың нысандарын, тұратын және оқитын шағын ауданды таныды, мамандық оқушыларының портреттік кескіндемесін тамашалады.
Оқушылар колледжде экспонаттар, түлектер туралы ақпарат, колледж педагогтары мұражайдағы деректер сақталатынын және үнемі толықтырылып отыратынын , бұл колледждің дәстүрлерінің сақталуын көрсететінін атап өтті. Олар колледждің оқу, акт, спорт залдарында болды. Барлық жерде олар білім беру процесін жоғары деңгейде жүзеге асыруға ықпал ететін бөлмелердің заманауи жабдықталуын бағалай алды.
Экскурсия-әңгіме барысында оқушылар арасында ұмытылмас әсер қалдырды! Әңгіме соңында оқушылар біздің колледждің талапкерлерінің қатарында болуға ниет білдірді! Болашақ мамандықты таңдауда сәттілік тілеймін! Сіздерді біздің колледж студенттерінің қатарында күтеміз!

«Мектепке дейінгі тәрбие» кафедрасының
арнайы пәндер оқытушысы Подкалюк Л.Н.

Read 132 times