« April 2024 »
Жұма, 05 мамырдың 2023 15:18

Қостанай педагогикалық колледжі педагогтері мен білім алушыларының медиа білімі және медиа құзыреттілігі

(1 Vote)

2023 жылдың 03 мамыр айында колледжде педагогикалық ұжымның, білім алушылардың медиакомпетенттілігінің қол жеткізілген деңгейін талдау, сондай-ақ

қазіргі педагогикалық жағдайларда медиакомпетенттілікті дамыту және іске асыру жолдарын айқындау мақсатында «Колледждің оқу-тәрбие процесінде педагогтар мен білім алушылардың медиакомпетенттілігі және медиакомпетенттілігі» тақырыбында педагогикалық кеңес өтті.

Іс-шара аясында директордың АТ жөніндегі орынбасары Ж.И. Кубжасарова колледжде медиа білім беруді және медиа құзыреттілікті дамыту туралы баяндама жасады. Ол колледждің медиа-құралдарын дамытудың, оқу-тәрбие үдерісіндегі медиа құзыреттілікті және цифрлық технологияларды енгізу бойынша тәжірибені ұсынудың әртүрлі деңгейлеріндегі білім алушылар мен педагогтердің бәсекеге қабілеттілігін жетілдірудің маңыздылығын атап өтті.

Математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының меңгерушісі Д. Ж. Тулепова болашақ педагог студенттердің медиа сауаттылығын дамытуды маңызды деп санайды, білім алушылар мен олардың басшыларының шығармашылық ат – жобаларын көрсетті, сондай-ақ факультативтік сабақтарды енгізу мүмкіндігін қарастыруды ұсынды.

Студенттік ұжымның өкілдері сөз сөйлеуді жалғастырып, оқу-тәрбие процесінің инновациялық қызметін жетілдіру арқылы колледжде медиа білім беруді дамыту бойынша жинақталған тәжірибелерімен бөлісті. Олар білім беру робототехникасы бойынша электрондық ресурс-Ақбаева Аружан және Басенова Айдана (Т-31), педагог Д. Ж. Тулепованың жетекшілігімен шығармашылық АТ-жобаларды әзірлеудегі өз тәжірибелері мен жетістіктерін ұсынды.; жеке сайттар болашақ педагогтың кәсіби шеберлік деңгейін арттыру құралы ретінде - Жансая Сандыбекова мен Дана Молдабек (М-41), тәжірибе әдіскері А. Б. Сандыбаеваның жетекшілігімен; Қостанай педагогикалық колледжінің виртуалды музейінің сайты – Михайлова Надежда, Сивовол Анна және Болих Зайнура (У-31), куратор Д. Ж. Тулепова.; «Асар» Қостанай педагогикалық колледжі білім алушыларының еріктілер қозғалысы - Кусайынов Султан және Байбулова Амина (Ар-31), gloise туристік қызметтерінің онлайн платформасы Жақсымбетова Дильназ және Рысмағамбетова Айгүл (Ак-21), осы жобалардың жетекшісі Султанова Г. Е.; бағдарламашыға өтінімдерді қабылдауға арналған мобильді қосымша- Рец Данил (Ир-11) педагог Н.Т. Султанова басшылығымен. Барлық жобалар шығармашылық тәсілмен және жаңа медиа құралдарды қолданумен ерекшеленді.

Педагогикалық кеңес тақырыбының соңында педагог Т. А. Юркевич медиа құзыреттілік пен медиа сауаттылықты дамытуға арналған білім беру платформаларына шолу жасады. Ол заманауи технологиялар білім алушылар мен педагогтерде медиа құзыреттілік пен медиа сауаттылықты қалыптастыруға көмектесетін интерактивті оқу материалдарын жасауға мүмкіндік беретінін атап өтті.

Педагогикалық кеңес мүшелеріне мынадай шешім жобасы қабылданды: колледждің оқу-тәрбие процесінде педагогтар мен білім алушылардың медиа білімі мен медиа құзыреттілігін дамыту жөніндегі жұмысты жалғастыру; 02151000 халық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша) мамандығының 3-4 курстарында студенттердің медиа құзыреттілігі мен медиа сауаттылығын дамыту бойынша факультативтік сабақтарды жұмыс оқу жоспарына енгізу; 2023-2024 оқу жылынан бастап педагогтің шығармашылық даму мектебін құру, жұмыс жоспарына педагогтердің медиа құзыреттілігі мен медиа сауаттылығын дамыту тақырыптарын енгізу, онда мектептен шығу колледж педагогтері арасында жыл сайынғы мультимедиялық жобалар фестиваліне қатысу болады.

Директордың АТ жөніндегі орынбасары

Кубжасарова Ж. И.