« April 2024 »
Дүйсенбі, 22 мамырдың 2023 17:02

«Златоуст» жас сөз шеберлерінің байқауы

(1 Vote)

Айқын сөйлеу арқылы айқын ой

сөзсіз айқын формаға енеді.

Скилеф

2023 жылғы 18 мамырда ЧелГУ Қостанай филиалында «Златоуст 2023» жас сөз шеберлер байқауы өткізілді, оған Қостанай педагогикалық колледжінің Ар-41 тобының студенті Теньшакова Карина, жетекшісі Ткаченко Татьяна Евгеньевна, филология кафедрасының оқытушысы қатысты.

Байқаудың мақсаты көпшілік алдында сөйлеу өнерінде айтарлықтай жетістіктерге жеткен оқушылар мен студенттерді анықтау және көтермелеу болды. Іс-шараға Қостанай қаласындағы колледж студенттері мен мектеп оқушылары қатысты.

Байқау ұсынылған тақырыптардың бірі бойынша орыс тілінде Жас сөз шеберлерінің сайысы түрінде өтті:

1. Сөздің сиқырлы күші.
  2. Театр заманауи адам өмірінде (Александр Николаевич Островскийдің туғанына 200 жыл).
  3. Позитивті ойлау біздің өмірімізді өзгерте ала ма?
  4. Денсаулықсыз бақыт мүмкін емес.
  5. Сандық этикет: желіде дұрыс сөйлесу үшін не қажет?
  6. Оқымайтын ұрпақ несімен қауіпті?
    Байқау жас сөз шеберлерге өздерінің шешендік қабілеттерін көрсетуге және тыңдаушыларды қызықтыруға мүмкіндік берді. Каринаның сөзі «Позитивті ойлау біздің өмірімізді өзгерте ала ма?». Ол аудиторияға позитивті ойлаудың пайдасы, оптимистердің өмірі қалай өзгеруі мүмкін және жағымсыз ойлардан қалай алшақтау керектігі туралы айтты.

Сөз шеберлерінің сөз сөйлеуі келесі критерийлер негізінде бағаланды:

- конкурстың мәлімделген тақырыптарының біріне сәйкестігі;

- сөйлеу регламентін сақтау (3 минутқа дейін);

- ұсыну нысаны және аудиториямен байланыс;

- қазіргі орыс әдеби тілінің нормаларын сақтау;

- аудиовизуалды құралдарды қолданудың орындылығы (презентация, музыкалық сүйемелдеу және т.б.).
Байқау қорытындысы бойынша Теньшакова Карина 3 орын алды. Қатысушылар грамоталармен және сертификаттармен, ал олардың басшылары алғыс хаттармен марапатталды.
Скилеф: «Шешендік ақшаға, атақ пен билікке қарағанда қымбатырақ, өйткені соңғыларына шешендік арқылы жиі қол жеткізіледі», - деді.

Ткаченко Т.Е., филология кафедрасының оқытушысы;

Теньшакова Карина, Ар-41тобының студенті.

Read 375 times