« July 2024 »
Жұма, 15 қыркүйек 2023 08:23

Өміріңді сақта!

Бүгін 15 қыркүйекте біз Қостанай жоғары педагогикалық колледжінің УПБ-12 тобының студенттері Қостанай облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының «Облыстық қан орталығы» КМК-на «Гемопоэтикалық дің жасушаларының донорлығы» тақырыбында танысу экскурсиясы және әңгімелесу мақсатында бардық.

Бұл кездесу алдағы күндері өтетін қаламыздағы Донор күніне орайластырылған. Экскурсия барысында біз қан тапсырудың әдістерімен, принциптерімен және қажетті өлшемдерімен таныстық, донордың ғана емес, оның қанының жолын зерттедік, өңдеу ерекшеліктері, сақтау және тасымалдау туралы толығырақ білдік. Біз барлық жерде болдық! Гардеробтан, тіркеуден, буфеттен бастап, зертханалар мен сақтау камераларына дейін. Біздің қан орталығы еуропалықтардан кем түспейді, тіпті кейбір елдермен салыстырғанда бұл зауыттың бір түрі.

Біз бәрін өз көзімізбен көрдік және экскурсия барысында қанның қалай өңделетінін және сақталатынын, қан құюдың салдары бар-жоғын, қан тапсырудың қандай пайдасы бар екенін егжей-тегжейлі білуге мүмкіндік алдық. Біз сондай-ақ сүйек кемігінің донорлығы, оның ерекшеліктері туралы білдік. Рәсімнің бұл түрі қоғамның пайдасына қандай орасан зор үлес қоса алады. Біз сондай-ақ реципиенттердің кім болатынын және жағдайлардың қайсысы екенін білдік және вирустық гепатитпен ешқашан ауырмаған, АИТВ-ны тасымалдаушы болып табылмайтын, онкологиялық аурулар мен психикалық бұзылулар жоқ 18-45 жас аралығындағы кез келген адам гемопоэтикалық дің жасушаларының әлеуетті доноры бола алады.

Экскурсияның соңында гематоген жақсы бонус болды. Қызықты кездесу және жылы қабылдаулары  үшін облыстық қан орталығына үлкен рахмет! Ал біздің оқу орнымызға басшылық ретінде-ерекше алғыс! Өйткені біз, болашақ тәрбиешілер үшін күн сайын даму маңызды! Енді біз адамның өмірін сақтап қалу үшін не қажет екенін нақты білеміз. Біздің дұрыс таңдауымыз және көмекке келу қабілетіміз ғана қалады.

Юсова Л. В., Серкова Карина, УПБ-12 тобының старостасы