« July 2024 »
Жұма, 15 қыркүйек 2023 10:24

«Ақпараттық сауаттылық»

(9 votes)

Қостанай жоғары педагогикалық колледжінің Ик-21 тобының білім алушылары 14 қыркүйек күні  "Smart Center" орталығына барып, «Ақпараттық сауаттылық» диалог алаңына қатысты.

Орталықтың жалпы ауданы 12 мың шаршы метрден асады. Роботатехника және бағдарламалау кабинеттері,киберспорт залы,ландшафтты дизайн студиясы және басқада түрлі зертханалық кабинеттер бар .Орталық 600-ден астам оқушыны қабылдауға арналған.Айналасында спорт алаңдарын, серуендеуге арналған бульварды және субұрқақтарды көрдік.Бұл орталық тек  оқу орны ғана емес, ол балалардың бойындағы жеке әлеуетті ашуға, қабілеттерін дамытуға, дарындылықты анықтауға арналған алаң.

"Smart Center" орталығына барып, «Ақпараттық сауаттылық» диалог алаңына қозғалған негізі мәселелер ақпараттық сауаттылық және медиа сауаттылығы. Ал енді әрбіріне тоқалып кетсек.

Ақпараттық сауаттылық – бұл не? Ақпараттық сауаттылық – қазіргі адамның ең маңызды дағдысы. Бүгін оқушыны белгілі бір ақпаратты есте сақтауға үйрету соншалықты маңызды емес, бірақ жан-жақтылығын пайдалана отырып, оны өз бетінше жаңа білім алуға үйретуге арналған ақпараттық ресурстар.

Оның мақсаты – балаларды заманауи тәсілдер арқылы ақпаратпен жұмыс істеуге үйрету және ақпараттық сауаттылық дағдыларын дамыту.

Медиа сауаттылық-адамдарға әртүрлі медиа түрлерінде, жанрларда және пішіндерде хабарламаларды талдауға, бағалауға және жасауға мүмкіндік беретін дағдылар мен дағдылардың жиынтығы. Медиа сауаттылықтың негізі-адамдарды көргендері, көргендері, оқығандары туралы сұрақтар қоюға шақыратын модель.

Ақпараттық және медиа сауаттылықтың цифрлық заманда берілген ұғымдарды маңыздылығын спикерлер жан-жақты түсіндірілп, өмірден алынған мысалдармен келтірілді. Диалоктік  аланда білім алушалардың мазалаған сұрақтарға жауап алды.

Ақпарат біздің айналамызда, ол әртүрлі форматтарда ұсынылған және барлық салаларда – жұмыста, оқу процесінде немесе үйде шешім қабылдау үшін қажет. Білім алушылардың ақпараттың қандай деңгейі қажет екенін, не үшін қажет екенін және оны қалай қолданатындығын түсінуі керек. Ақпараттық сауаттылық дағдылары білім алушыларға ақпараттық шу дәуірінде сенімді көздерден қажетті ақпаратты іздеуге және таңдауға, ақпараттық ағындағы манипуляцияларды тануға мүмкіндік береді. Ақпараттық сауаттылықтың дамыған дағдылары студенттердің өздігінен білім алу мүмкіндіктерін арттырады, өйткені олар білімдерін кеңейту, ақпараттандырылған сұрақтар қою және сыни ойлауын дамыту үшін көптеген ақпарат көздерін қолдана бастайды. Ақпараттық сауаттылық өмірдің барлық салаларындағы адамдарға жеке, әлеуметтік, кәсіптік және білім беру мақсаттарына жету үшін ақпаратты іздеуге, бағалауға, тиімді пайдалануға және құруға мүмкіндік береді. Ақпараттың өсіп келе жатқан ағынын талдай білу және олардың негізінде ұтымды және тиімді шешімдер қабылдау адамға қазіргі цифрлық қоғамда бәсекелестік артықшылықтар береді.

Ик-21 тобының білім алушылары: Калдыбаева Ұлпан,Сейтқали Әдемі

Read 1204 times