« July 2024 »
Бейсенбі, 16 қараша 2023 10:19

Болашақ мұғалімдер үшін іскерлік құзыреттілік – кәсібилік факторы

«Бастау мүмкіндіктері және бизнесті нөлден қалай бастау керек?» тақырыбындағы диалог алаңы. 2023 жылдың 14 қарашасында А.Байтұрсынов атындағы Қостанай өңірлік университетінің «Smart-орталық» базасында өтті. Іс-шара жастар саясатын ілгерілету және белсенді және дарынды жастарды қолдауға бағытталған іс-шаралар кешені аясында өткізілді.

Іс-шараға Қостанай жоғары педагогикалық колледжінің студенттері: Елагина Ангелина, Тлеубаева Алина, Оспанова Томирис, Дмитрий Ханов (Муз/ДПМ-11 тобы), Осетрова Екатерина Уланова Ангелина, Байбулова Амина (Ар-31 тобы), Құсайынов Сұлтан (топ) қатысты. Ар-41 ) және Ташев Таир (Ир-21 тобы)қатысты. Студенттеріміздің стартап жобаларын әзірлеу және жүзеге асыруда үлкен тәжірибесі бар және облыстық және қалалық байқаулар мен форумдарда жоғары жетістіктерді көрсетуде. Сапардың басты мақсаты ағымдағы білімдерін толықтыру, спикерлермен, республикалық және аймақтық бизнес-тренерлермен қарым-қатынас жасауда практикалық тәжірибе алу болды. Кездесуде сөз сөйлеген «Өзгеріс көшбасшылары» қоғамдық қорының жетекшісі Марат Бикенов пен облыстық «Қостанай IT HUB» басшысы Дамир Мнайдаров кездесу барысында студенттердің бастамасын атап өтті: спикерлермен өзекті мәселелерді талқылау. , startup-жобаны құру және ілгерілетудегі проблемаларды шешу жолдарын бірлесіп іздеу. Жас кәсіпкерлер үшін мемлекеттен startup қаржыландырусыз жобаны қалай «сорғыту» туралы кеңестер құнды болды.

Startup-жобаның басты ерекшелігі - ол нарықта жоқ мұқият әзірленген бизнес-жоспар түрінде ғана ұсынылады. Бұл инвестиция бойынша бастапқы ұсыныс қана, яғни әрбір ұмтылған кәсіпкер өз бағын сынап, оны құруға қаржылық инвестиция салмай, startup-жобаның авторы бола алады. Спикерлердің практикалық кеңестерінің арқасында біздің студенттер де заманауи нарықтағы өзектілігін талдай отырып, өз жобалары үшін болашақ идеяларды анықтай алды. Өйткені сұраныс ұсынысты тудырады.

Startup-тың бар нарық қатысушыларынан басты артықшылығы - жаңа идеяларды жүзеге асырудағы ұтқырлық. Оның үстіне жаңа идеялар оларды жасаудың негізгі ресурсы болып табылады. Тіпті байыпты корпорациялар үшін де жаңа бизнес күшті бәсекелес бола алады. Түпнұсқа білім беру платформалары мен бағдарламаларын құрудың болашақтағы басымдықтарын айқындайтын болашақ мұғалімдер үшін бұл білім, білік және дағдылар олардың педагогикалық қызметінде пайдалы болары сөзсіз. Өйткені, тайм-менеджмент, энергия ресурстарының стратегиялық жұмсалуы, іс-әрекетті жоспарлау, синтездеу және талдау сияқты табыс факторлары жаңа буын мұғалімінің жұмысы неге негізделуі керек екенін түсіндіреді.

Косолапов А.Р., колледж зертханашысы