« April 2024 »
Сәрсенбі, 28 ақпанның 2024 14:20

Қазақстанның ұлы ақындары мен ойшылдары

Қазақстанның көрнекті тұлғалары – халықтың мақтанышы. Олардың есімдері - Қазақстанның визит карточкасы. Олардың күш-жігерінің арқасында елдің мемлекеттілігі мен тәуелсіздігінің қалыптасуы өтті.

Бұл есімдер мен жетістіктерді әрбір қазақстандық білуі тиіс. Ағымдағы жылдың ақпан айында кітапхана қызметкерлері «Қазақстанның ұлы ақындары мен ойшылдары» атты кітап көрмесін ұйымдастырып, колледж студенттері мен оқытушыларына шолу жасады. Көрмеде Қазақстан ойшылдары мен жазушыларының өмірбаяны, шығармалары мен ғылыми еңбектері ұсынылды;

Шоқан Уәлиханов оның шығармашылығы қазақ халқы үшін ерекше құндылық болып табылады, өйткені мұндай адамдардың мұрасы халқымыздың рухани мәдениетінде орасан зор із қалдырады. Шоқан Уәлиханов – отандық ғылым саласындағы, сондай-ақ Қазақстан аумағындағы алғашқы ғалым. Ол ғылым мен өнердің тарих, тіл білімі, әдебиет, философия, география, мәдениеттану және т.б. салаларында кәсіби маман болды.

Ыбырай Алтынсарин педагог-ағартушы, фольклортанушы, қоғам қайраткері, ғалым-этнограф және жазушы болған. Бұл көрнекті адам қазақ халқын ағарту үшін көп жұмыс жасады, өйткені ол өзінің сүйікті ісіне құмар болды. Мұғалімнің керемет білімі мен білігі оған оқулықтарды өз бетінше дайындауға көмектесті. Сонымен қатар, бұл процесс Ыбырайдың әдеби шығармалар жасауға қабілетті екенін түсінуге әкелді. Алтынсарин орыс тілді алфавитке негізделген қазақ тілінің әліпбиін жасағанымен танымал. Бұл жұмыс қазақ тілінде жазылған түрлі мәтіндер үшін қолданыла бастады. Сонымен қатар, Ыбырай 1879 жылы шыққан «Қырғыздарды орыс тілін оқытуға арналған бастапқы нұсқаулық» және «Қырғыз хрестоматиясы» атты қазақ тілі мен хрестоматиясын оқыту жөніндегі нұсқаулықтың авторы болды.

Абай Құнанбаев – бүкіл әлемге ақын, ойшыл, қазақ әдебиетінің негізін қалаушы, халық ағартушысы ретінде танымал. Оның ұлттық мәдениетті реформалаушы ретіндегі рөлі де маңызды: ол қазақ халқының құндылықтарын жоғалтпай, еуропалық мәдениетке жақындауға ұмтылды. Абай 170-ке жуық өлең, поэма, проза, музыкалық шығармалар қалдырды. Қазақ поэзиясында бұл танылған бастамашы, ол жаңа рифмаларды, поэтикалық өлшемдерді (алты және сегіз) енгізді. Бұл жыл мезгілдеріне арналған көптеген өлеңдерде көрінді.

Сәбит Мұқанов – отанынан тыс жерде құрметке ие, қазақ әдебиетінің классигі. 1920 жылдары Мұқанов ұлттық әдебиеттегі социалистік реализм жанрының негізін қалаушылардың бірі болды. Туған халқының жаңа жүйедегі тағдырын түсінуге тырысқан поэтикалық шығармалармен қатар ол очерктер мен қысқа әңгімелер жазды. Жазушыны индустрияландыру Қазақстанның өміріне қалай әсер ететіні қызықтырды, ол қазақ әйелінің тақырыбын жаңа жағдайда көтерді. Әйелдер үлесі тақырыбындағы алғашқы шығарма «Асия» (1925) әңгімесі болды. Көптеген жылдар өткен соң «Ботагөз» (1940) романы пайда болды, оны 1958 жылы режиссер Ефим Арон фильмге түсірді.

Сәкен Сейфуллин – қазақ жазушысы және ақыны, мемлекет қайраткері, Қазақстан жазушылар одағының негізін қалаушы. Сейфуллин тек ағартушылық қызметпен айналысқан жоқ. Ол Қазақстанның ұлттық мәдениетіне, әдебиетіне баға жетпес үлес қосты. Ақын ұлттық поэзияның мазмұны мен формасын түбегейлі өзгертті, заманауи және дәстүрлі тенденцияларды шебер үйлестірді, синтаксисті, ырғақты, строфиканы, интонацияны өзгертті. Сейфуллин КСРО-ның үздік қазақ авторы болып танылды: ол «Қазақстан тарихы» порталының хабарлауынша бірінші болып Қазақстан жазушыларының арасында Еңбекші Қызыл Ту орденімен марапатталды. Оның қаламынан пьесалар, поэмалар, өлеңдер шықты. Оған Қазақстан революционерлеріне арнап әнұран жазу сеніп тапсырылды. Бұл үлкен шығарма жүздеген мың адамдар үшін шабыттандыратын әнге айналды.

Жамбыл Жабаев – қазақ ақыны және қоғам қайраткері. Жабаевтың талантының көптеген жанкүйерлері оны адамдар мен әлемнің зұлымдықтарын әшкерелейтін, ашатын әндері үшін бағалайды. Халық ақынының революцияға дейінгі репертуары ақынның өз сөзімен жазылған жазбалардың арқасында біздің заманымызға жетті. Жамбыл Жабаев несімен танымал? Ол көптеген танымал шығармалар жазды, олардың арасында: «Сұраншы батыр»; «Жалқау туралы ертегі»; «Қара жарлық»; «Ашулы жүрек поэмасы». Жамбылға әр түрлі жанрдағы туындылар тиесілі: қаһармандық эпос; ертегілер; лирика; сатира. Және  Жабаев поэзиясында басты кейіпкерлер қарапайым адамдар болған. Оның кейіпкерлері тірі және шынайы көрінеді. Ақын көптеген шығармаларын жан-тәнімен болысқан қазақ-орыс достығына арнады. Жамбыл әндері КСРО-ны дәріптеді, сондықтан кеңінен таралды. Ақынның өзі жаңа жүйені қарсы алуға қуанышты шығыс ақсақалы бейнесінде таныстырылды. Жабаевтың шығармалары оған ҚР-дағы ең танымал және құрметті ақын болуға көмектесті. 1938 жылы Жамбыл Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесінің депутаты болды. Екінші дүниежүзілік соғыс басталған кезде Жабаев шығармашылығын тастамай, көптеген әндер жазды. «Ленинградтықтар, менің балаларым» — ең мықтылардың бірі. Бұл үндеуде шабыттанған ақын қоршаудағы қала тұрғындарын берік болуға және мықтылықты сақтауға шақырады. Жамбыл Жабаев қазақ мәдениеті мен ел тарихында өшпес із қалдырды. Оның поэзиясы әлі күнге дейін көптеген адамдар үшін шабыт болып табылады және оның бостандық үшін күрес үлгісі болашақ ұрпақтың мұрасына айналды. Біз ұрпақтарымызға сақтап қалу және беру үшін, оның шығармашылығы мен ерлігін ұмытпай, құрметтеуіміз керек.

Мақаланы дайындаған:

Кітапхана меңгерішісі Т.А. Швец