« September 2024 »
Бейсенбі, 16 мамырдың 2024 14:21

Тәжірибе – кәсібилікке қадам...

Балабақшадағы педагогикалық тәжірибені аяқтау – бұл мамандық бойынша оқу бағдарламасын аяқтау ғана емес, бұл балалық шақ әлеміне енуге, өз саласының кәсіби мамандарын – тәрбиешілерді байқауға және, әрине, алған теориялық білімдерін қолдануға бірегей мүмкіндік. тәжірибеде.

Бұл өзіңізді, өзіңіздің дағдыларыңыз бен қабілеттеріңізді нақты жағдайда сынауға, сондай-ақ балаларды тәрбиелеу және оқыту туралы идеяларыңызды қайта қарау және толықтыру мүмкіндігі. Мұғалімнің іс-әрекетін бақылау кезеңінде оқушылар өз құндылықтарын, жұмыс принциптерін қалыптастырады, жеке мектепке дейінгі әдістемелер, мектепке дейінгі педагогика және психология саласындағы теориялық білімдерін жаңартады. Бұл тәжірибе оларға педагогикалық ортадағы өз орнын дәл анықтауға және қандай мұғалім болатынын түсінуге көмектеседі. Мұғалімнің жұмысын бақылап отыру бала тәрбиесінің нағыз шеберлік сыныбына енумен бірдей.

Осылайша, В-22 тобының студенттері үшін кәсіби тәжірибе кезеңінде балалармен қарым-қатынасты ұйымдастыру дағдыларын Қостанай облысы әкімдігінің білім басқармасының №2 КГКП бөбекжай-балабақшасының педагогтары Елена таныстырды. Валерьевна Шрайнер, Евгения Павловна Чулан, Нелли Александровна Бернхардт, Татьяна Вячеславовна Лунева, Лысова Ольга Григорьевна, Мищенко Бикжанова Любовь Юрьевна.

Тәрбиешілердің іс-әрекетін бақылау барысында оқушылар тәрбиешілердің балалармен қалай достық қарым-қатынас орнатқанын, даулы жағдайларды қалай шебер шешетінін, балалардың шығармашылық ойлауы мен эмоционалдық сферасын қалай дамытатынын көрді. Бұл тәжірибе болашақ педагогтар үшін баға жетпес құнды, өйткені кітаптар мен лекциялардан балалармен қарым-қатынастың барлық қыр-сырын және нәзіктіктерін білу мүмкін емес. Сонымен қатар, мұғалімдер әр баланың жеке ерекшеліктерін, оның қажеттіліктерін, қызығушылықтарын, темпераментін, даму деңгейін ескерудің қаншалықты маңызды екенін көрсетті. Бұл сіздің балаңызбен мүмкіндігінше өнімді және жемісті болу үшін қарым-қатынасты қалай құру керектігін жақсы түсінуге мүмкіндік береді. Бақылаудың маңызды әдістемелік аспектілерінің бірі күн ішінде ұйымдастырылған іс-әрекет процесінде мұғалім мен балалардың өзара әрекетін бақылау болды. Мұғалімдер математика және дизайн негіздері, сөйлеуді дамыту және қолдану бойынша демонстрациялық интеграцияланған ұйымдастырылған іс-шаралар дайындады.

Балабақшадағы математика негіздері бойынша ұйымдастырылған іс-әрекеттер жай ойын емес, ойын тәсілдерін, тосын сәттерді, стандартты емес формаларды пайдалана отырып, балалардың логикасын, санау және абстрактілі ойлауын дамытуға бағытталған әдістемелік ойластырылған жұмыс екенін тәрбиешілер дәлелдеді. іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу. Сөйлеуді дамыту бойынша ұйымдастырылған іс-әрекеттерді бақылау барысында студенттер сөйлеуді дамыту мұғалім қызметінің ең күрделі салаларының бірі екенін анықтады, өйткені сөйлеудің даму деңгейі әртүрлі және балалардың сөйлеуін белсендіру әдістері мен әдістерін таңдау өте қиын. және бірлескен диалог құру. Олар тәрбиешілер балалармен жай ойнап, араласып қана қоймай, балалардың сөйлеу тілін дамытуға ықпал ететін тапсырмаларды, ойындар мен жаттығуларды арнайы таңдап, балалардың ауызша сөйлеуін дамытуға қолайлы жағдай жасап, оларды қарым-қатынас пен диалогқа тартатынын атап өтті. Балалармен жұмыс тек педагогикалық әдістер мен тәсілдер ғана емес, сонымен бірге эмоционалды әрекеттесу. Тәжірибеде оқушылар әр балаға сезімтал, зейінді және қамқор болу қаншалықты маңызды екенін және эмоционалды қолдау мен түсіністік таныта білудің қаншалықты маңызды екенін білді.

Балабақшадағы педагогикалық тәжірибені аяқтау тек оқу бағдарламасын жүзеге асыру ғана емес, бұл болашақ мұғалімдерді қалыптастыратын бірегей тәжірибе. Тәрбиешінің жұмысын бақылау, теориялық білімдерін практикада қолдану, маңызды дағдылар мен құндылықтарды дамыту – осының барлығы балабақшадағы тәжірибені болашақ бала тәрбиесіндегі мамандардың кәсіби дамуының таптырмас кезеңіне айналдырады.

магистрі, кафедра оқытушысы

мектепке дейінгі білім беру Л.В. Саулина