« September 2024 »
Сәрсенбі, 25 желтоқсан 2019 11:22

Сіз тұратын жер қандай қымбат ...

(1 Vote)

Шамдарыңыздан басқа адамдардың шамдарын жағу кезінде сіз жалынның бір бөлшегінен де айырылмайсыз, солай емес пе? Бұған мысал ретінде колледждің скауттары

Қостанай облысының таңғажайып жерлерін зерттеуді жалғастыруда және қыста, қарлы немесе ашық күндерде керемет эмоциялар мен жылуды алатын жаңа шамдар қосады. Сонымен, біздің тағы бір мақсатымыз іске асты: біз Меңдіқара ауданының Каскат ауылына барып, аймақтағы ең маңызды қасиетті нысандарды араладық. Бұл ескерткіш, қазақтың ұлы ағартушысы, ақын және мемлекет қайраткерінің әйгілі «Ұлт ұстазы» ретінде танымал, Ахмет Байтұрсынұлының жұбайы Бадрисафа, шын есімі Александра.

Қостанай жері қандай бай жер еді! Оның шексіз жолымен, жұлдыздарға апаратын жолмен келе жатып, сіз өз үйіңізден артық  басқа ештеңе болмайтынын түсінесіз. Осындай ойлармен біз қолымызда шаңғы таяқтарын ұстап, жауынгерлік әндер айтып, қажетті жерімізге жеттік. Біздің үлкен көпұлтты отбасымыз, Ар-33 тобының барлық мүшелері көптен күткен сапарға қуанды, өйткені бұл біз үшін жаңа болды, сонымен бірге біз бәріміз бірге «Скандинавтық бірге серуендеу» жобасының қатысушылары болдық. Бұл жол ыстық, қарлы және аязды болды. Қызғылт жүздер жүзімізді жарқыратты, біз ауылға жақындаған сайын жүректеріміз соғұрлым жиі соғатын болды.

Біз Каскатқа жеткенде, бірінші көшбасшы бастаған студенттер мен оқытушылар бізді күтіп отырды. Бізді Ломоносов орта мектебінде қарсы алды және төрге шақырды, мұнда біз жаңа, сенімді достар табатынымызға күмәніміз болмады.  Біз «Жас лингвист» мектеп баспасөз орталығының жасөспірімдерімен және олардың жетекшісі Тамара Геннадьевна Поповамен танысудың сәті түсті. Жігіттер бізді өздерінің жетістіктерімен, басылымдарымен, аудандық және облыстық маңызы бар газеттердегі мақалаларымен таң қалдырды. Дарынды балалар тек ғылымда ғана емес, спортта да жеңіске жетіп, мектептің «қоржынын» облыстық және халықаралық жарыстардың жүлделері, кубоктары мен медальдарымен толықтырады. Балалармен кездесіп, әңгімелескеннен кейін бәріміз әрі қарай не болатынын күттік, ауа-райы күрт бұзылып, тоңып кеттік, бізде сәттілік болады ма, ауа-райы жағдайларын жеңе аламыз ба, біз өз жоспарымызды орындаймыз ба? Біздің жолымыз болды: Стеллаға барар жолда бізді жергілікті мектеп оқушылары мен оқытушыларықарсы алып, ертіп, тура жолды көрсетті.

Міне, көрші Ресеймен шекараның көрінісі бұрыннан келе жатқанда, біз мұсылман зиратының қасында орналасқан жалғыз Стеллаға жеттік, оның басты жағында өзін адал досы, күйеуі Ахметке арнаған әйел бейнесі тұр. Ломоносов орта мектебінің оқушылары және тарих пәнінің мұғалімі бізге әйелдің қиын тағдыры туралы айтып берді. «Ол мұғалім болып қана қойған жоқ,  сонымен қатар өміріде адамдар үшін жағымды, дұрыс сөз таба алатын адам еді, балалар үшін тәттісі де қалтасында жүретін. Ересектер, қарт адамдар оған құрметпен, түсіністікпен қарады, қолдарынан келгенінше қолдауға тырысты ... »- деген сөздер еріксіз жанымызды елжіретті. Осыдан кейін біз біздің келуімізде күтіп отырған мектепке оқушыларына оралып, Тәуелсіздік күніне арналған концертімізді қойдық. Күніміз аралас топтардан, скауттар мен студенттер арасындағы командалардан құралған командалардың спорт жарыстарымен аяқталды. Біздің алдымызда қызықты күн болды: барлығы жаңа күштерін жинады.

Таңертеңнен бастап мектеп оқушылары күн бағдарламасын асыға күтті, таң сергіткіш сынақтан басталды, онда балалар карта бойынша жергілікті жерге бағдар алып, жасырылған қазынаны тауып, мәреге бірінші болып келуі тиіс болды. Мектеп мәжіліс залында сабақ аяқталған соң, біз – Скауттар ұйымдастырған концерт өтті. Біздің мақсатымыз төмендегідей болды: өз оқу орнымызды балаларға таныстыру, біздің оқудан тыс қызметіміз туралы, тікелей скаутинг туралы айту, сонымен қатар әрине, оларға тек жағымды эмоциялар беру. Кейбіреулеріміз бастауыш сынып оқушыларына ағылшын тілінен сабақ өткізу мүмкіндігіне ие болдық, бұл біз үшін есте қаларлық жағдай болды. Осындай мейірімді, шаттыққа толы балалар бізді ұзақ уақыт жібергісі келмеді. Бұл сапар жемісті және соңғы емес екеніне сенімдіміз және  үміттенеміз.

Ломоносов орта мектебіне табыс және өркендеу тілей отырып, мектеп директоры Сейдағалиеваға алғыс білдіргіміз келеді Ауылға келіп, адамдардың қызықты тағдырымен бай тарихын тануға, олар үшін мақтаныш сезімін сезінуге және тағы да сен тұратын жердің қаншалықты қымбат екеніне көз жеткізуге мүмкіндік бергені үшін Сәуле Советқызына алғысымыз шексіз.

Ұлы жетістіктер мен игіліктер тілейміз!

Иржанова Алсу,

АР-33 тобының студенті