« May 2024 »
Сәрсенбі, 07 қазан 2020 16:12

Қарттарым асыл қазынам

(8 votes)

1 қазан халықаралық қарттар мерекесі. Қарттар ол біздің қолда бар алтынымыз.Менің ойымша әрбір адамның кіші болсын үлкен болсын ата-әжесі болған керемет секілді.

Мен Қостанай педагогикалық колледжінің М-21 тобының 2 курс студенті. Біз топ пен барлығымыз колледжіміздің ардагерлердің құттықтадық. Сыйлығымыз бағалы болмағанымен де бастысы шың көңілмен.

Біздің колледжімізде де бұл мейрам жыл сайын атап өтіледі. Сондықтан да бұл күні қарттарды құттықтап көңілін көтеру біздің колледжіміздің әрбір студентінің парызы десек те болады. М-21 біздің

Колледждің және жатақхананың ашық жарқын вахтершасы Людмила Викторовна мен Бақытжамал апайды құттықтады.

Біз әрқашан жас боламыз деп ойлаймыз. Алайда, өмір тез өтеді, Жылдар ұшады, және бір сәтте адам ата-әжесінің қатарын толықтыратынын түсіне бастайды.

Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметтері бойынша бүкіл әлемде "халықтың қартаюы" байқалады — адамдардың жалпы санына қатысты егде жастағы адамдар санының өсуі. Барлық тіршілік иелеріне тән қартаю процесі адамзатпен бірге жүреді.

Бұл процеске әлеуметтік жағдайлар, еңбек ерекшеліктері, адамның физикалық белсенділігі, дененің жеке қасиеттері, өмір сүру жағдайлары, климат, тамақтану, аурулар, тұқым қуалаушылық факторлары және тағы басқалар әсер етеді. Осының бәріне, сондай-ақ адамның өзіне және басқаларға деген көзқарасына байланысты Кәрілік ерте немесе кеш болуы мүмкін. Қарт және қарт адамның өмір сүру сапасы да маңызды. Бұл тұжырымдама медициналық ғана емес, әлеуметтік сипаттағы аспектілерді де қамтиды.

Батыс елдерінен келген қарттарды кездестіргендер жиі таң қалады. Міне, олар-қамқор, күлімсіреген және мейірімді, тіпті бір-бірінің қолынан ұстайды. Олар " жас " деген сөзді білмейтін сияқты және олардың өмірі енді басталады. Олардың ханымдары толық шеруде. Бізде қандай да бір себептермен көптеген жастағы сәнді киінген әйел тітіркенуді тудырады. Ал қайғылы түрі соңғы шаршауға, измотанной, озлобленной және одетой во что попало егде әйелдер қабылданады жаратылыстану және әдеттегідей. Көптеген егде әйелдерге мүлдем бәрібір, олар қалай көрінеді, бұл олар туралы ойлайды қоршаған. Олар айналасында не болып жатқанын байқамай өмір сүреді... ағаштардағы жапырақтар пайда болды немесе сарыға айналды ... керек!

Міне, ол "әже", "әжетай",, оған көптен бері хабарласып келеді. Біздің әйелдердің ертерек қартайғаны таңқаларлық емес. Зейнеткерліктегі стресс азаймайды, материалдық проблемалар, балалар мен немерелер алдындағы міндеттер қосылады. Көптеген отбасыларда әжелер өздерінің денсаулығына қарамай, үй шаруасын толығымен өз мойнына алады, ересек балаларға толыққанды жұмыс істеуге және қаржылық мәселелерді шешуге мүмкіндік береді.

Қостанай педагогикалық колледжі М-21 тобының студенті

Айсенова Аружан