« May 2024 »
Жұма, 24 желтоқсан 2021 11:11

Жас және жаңадан қабылданған педагогтарға арналған семинар-практика

(1 Vote)

2021 жылдың 23 желтоқсанында Қостанай педагогикалық колледжінде Жас педагог мектебінің кезекті отырысы өтті, оның мақсаты жас және жаңадан қабылданған педагогтарға "өзін-өзі тану" адамгершілік-рухани білім беру бағдарламасын оқу-тәрбие

процесіне кіріктіру мәселелері бойынша әдістемелік көмек көрсету болды. Отырысқа жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының меңгерушісі Татьяна Николаевна Кравченко және педагог-психолог Анара Сергеевна Янюк қатысты.
Семинар-практикумда жалпыадамзаттық құндылықтарды оқу пәндерінің мазмұнына кіріктіру туралы (Т. А.Чуркина), жаратылыстану пәндерін оқыту циклінде адамгершілік-рухани білім беруді кіріктіру әдістері туралы (Т. Н. Кравченко), педагогтердің коммуникативтік құзыреттілігі туралы (А. С. Янюк) сұрақтар қарастырылды.
Әйгілі француз жазушысы, философ-ойшыл Мишель Монтельдің сөзімен директордың оқу-әдістемелік жұмысы жөніндегі орынбасары Татьяна Александровна Чуркина ХХІ ғасырдағы рухани-адамгершілік бағдарлардың өзектілігі, колледждің оқу-тәрбие процесіне "Өзін-өзі тану" бағдарламасын енгізу туралы айтып берді.  Білім алушыларды жалпыадамзаттық құндылықтарға тарту және болашақ педагогтарды тәрбиелеуге ықпал ететін жеке тұлғаны дамыту мақсатында бірыңғай адамгершілік-рухани білім беру кеңістігін құру.
Жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының меңгерушісі, "Биология" және "Анатомия" жалпы білім беру пәндерінің оқытушысы Кравченко Татьяна Николаевна "жаратылыстану пәндерін оқыту циклінде адамгершілік-рухани білім беруді интеграциялау тәсілдері"тақырыбы бойынша жұмыс тәжірибесімен бөлісті. Өзінің оқу сабақтарында Рухани-адамгершілік білімнің ішкі интеграциясын іске асыру мақсатында Қазақ ойшылдары шығармаларының үзінділерін оқу, белгілі ғалымдар мен жазушылардың дәйексөздерін талқылау сияқты тәсілдерді қолданады, оқу сабақтарында ұлы биолог-ғалымдардың өмірбаяндарынан алынған оқиғалар, мысалдар, фрагменттер туралы материалдарды пайдалану тәсілдерімен таныстырды.
Педагог-психолог Янюк Анара Сергеевна жас және жаңадан қабылданған педагогтардың әлеуметтік-коммуникативтік құзыреттіліктерін арттыру мақсатында олармен практикалық жұмыс жүргізді. Мысалы, "әрқайсысына арналған нұсқаулық", "Эстафета" және "тосын сыймен Жаңа жылдық тілек" жаттығулары мұғалім мен студенттің бір-бірін әрдайым естімейтінін, қарым-қатынаста қиындықтар туындайтынын түсінуге көмектесті, педагогикалық жағдайлардан шығу жолдарын көрсетті.
Аяқталуы кездесудің оқу притчи автордың ізгілікті педагогика Ш. А. Амонашвили тәрбиелеу "бала". Семинар-практикумға қатысушылар үшін бұл тәжірибе тек танымдық қана емес, болашақ мәдениет және білім беру мамандарын даярлау кезінде де пайдалы болды.

Шет тілдер кафедрасының оқытушысы,Юсупова А.К.

Read 334 times