« May 2024 »
Сейсенбі, 08 ақпанның 2022 12:56

Мақала "Қуаныш- жан жылуы"

Өзгелерге көмектесу жақсылық жасау және адамдарға қуаныш сыйлау ниеті болған кезде өмір шын мәнінде мағынаға толы болады. Бір қарағанда, ақшаның бір бөлігін балалар үйіне беру немесе қарт кісіге сөмкелерді жеткізуге көмектесу өте қарапайым болып көрінеді.

Мейірімділік адамдарға бейбітшілік пен бақыт әкеледі. Жақсы адамдардың жанында ешқашан жамандық пен қайғы болмайды. Жақсылық жасаған адам өзін бақытты сезінеді. Психологтар бекер айтпайды: "Егер сіз өмірде тек күлімсіреу жеткіліксіз деп ойласаңыз, өзіңізді өзгертуге тырысыңыз және басқаларға күлімсіреп қараңыз. Айналаңыздағы адамдар сізбен сөйлесуге қуанышты болатындай етіп жасауға тырысыңыз, әлемге қуанышпен, мейірімділікпен қараңыз". Күлкі-бұл біздің денсаулығымыз үшін ең жақсы дәрі, сонымен қатар мүлдем зиянсыз және толығымен тегін. Мұны арнайы ғылым – күлкі мен оның адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсерін зерттейтін гелотология бұрыннан растап келеді.
   Осыған орай Ак-31 тобы өзін-өзі тану декадасына арналған "Қуаныш- жан жылуы" челлендж іске асыру арқылы адамдарға жақсы көңіл-күй сыйлау туралы шешті. Осы бейнебаянда біз айналамыздағы адамдарға көмектесу қиын емес екенін көрсеткіміз келді. Сіз өтіп бара жатқан бейтаныс адамдардың жүздеріне күлкі сыйлап, олардың күнін мейірімді іспен жарықтандыра аласыз. Жақсылық атаулыға шын көңілмен, риясыз пейілмен, қайтарым күтпей жасалған, өзгелерді қуантататын, басқаларға пайдалы болатын амалдардың бәрі де кіреді. Сол себепті Ак-31 тобы қосылып, көшеде өтіп бара жатқан адамдарға қуаныш пен күлкі сыйлау мақсатында, жылы сөздер айтып, азық-түлікті тараттық. Жақсылық жасау барысында адамдардың жүздерінен күлкі көріп, өзіміз осы істен ләззат алдық. Адамдарды қуанту идеясы оның жарықтығымен қызықтырды, балалардың жүздерінде ғана емес, ересектердің жүздерінде де күлкі кетпеді. Өтіп бара жатқандар қуана суретке түсуге келісті. Суреттерде көргендей әр адамның күлкісі өзіне тән ерекше болып біз үшін көрінді.
   Бұл челленджге қатысу біздің студенттерге әлеуметтік белсенділікті қоғамда көрсету тәжірибесін алуға, бір-бірімен өзара әрекеттесу негіздерін игеруге, қарым-қатынаста шығармашылық қабілеттерін көрсетуге, өзіне және басқаларға пайда әкелуді үйренуге, нақты игі іс жасауға мүмкіндік берді. Біз Ак-31 тобы жақсы адамдарды жақсы көреміз және өзіміз де жақсылық жасауға тырысамыз. Мейірімді болайық және жақын адамдарды ренжітпейік! Мейірімді адам әрқашан әділ, адал әрекет етеді, ол бәріне тек жақсылық тілейді. Мейірімділік айналадағы адамдарға қуаныш әкеледі. Біз сіздерді риясыз жақсылық жасауға шақырамыз.

Қайырбек Аружан
Абенова Асем