« April 2024 »
Жұма, 16 қыркүйек 2022 15:43

Өлеңдері өмір сүріп жатқанда, ақындар өмір сүреді

Қазақ кеңес ақыны Сырбай Мәуленовтың туғанына 100 жыл толуына арналған іс-шаралар жоспары аясында жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының оқытушылары У-33 тобының студенттерімен бірлесіп, «Сырбай Мәуленов - Қазақстанның халық жазушысы»

атты педагогикалық колледжінің студенттері арасында оның мұрасын насихаттау акциясы өткізді.
   Сырбай Мәуленов Қазақстан Республикасының халық жазушысы, Қазақстанның Абай атындағы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, Александр Фадеев атындағы КСРО Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, кеңес және қазақ әдебиетінің классигі. Оның лирикасы қазақ халқының шынайы тарихын көрсетеді. Бұл ретте майдандық достықты жырлау арқылы ашылатын Ұлы Отан соғысы (1941-1945) тақырыбы ерекше орын алады, ол төтенше жағдайларда адамның моральдық, этикалық мүмкіндіктері ашылады. Ақын шығармашылығын азаматтық жауапкершілік сезімі ерекше бір желі арқылы өтеді. Сондықтан С.Мәуленов шығармашылығында ақын-жауынгер, ақын-азамат және ақын-лирик ұстанымдарын айқын көруге болады. Сонымен бірге, С.Мәуленов – заманауи ақын, өйткені қазіргі заман оның өлеңдерінде барлық уайымдары мен толқуларымен өмір сүреді. Сырбай Мәуленовтің мерейтойының маңызы өте зор. Бұл бүкіл қазақ халқына белгілі адам еді. Мұхтар Әуезовты, Абайды, Сәбит Мұқановты, Мұқағали Мақатаевты және әрине Сырбай Мәуленовті білмейтін бірде-бір қазақ отбасы болған жоқ... - дейді ақынның ұлдарының бірі Ғазиз. Бұлар - біздің елімізді көтерген адамдар.

Кравченко т. н., жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының меңгерушісі
Пивоварова Р. Р., жалпы білім беру пәндерінің оқытушысы