« April 2024 »
Жұма, 28 қазан 2022 14:41

Жас кәсіпкерлермен кездесу

(5 votes)

27- қазан күні Қостанай педагогикалық колледжінен екінші курстың Ақ-21, Ар-21, Ар-23 және РТК-21 топтарының студенттері   Ахмет Байтұрсынұлы атындағы  өңірлік Университетке Мемлекеттік мекемесінің тапсырысы бойынша «Жастар арасында стартап жобаларды қолдау бойынша шаралар кешенін жүзеге асыру» жобасы аясында «Өзгеріс көшбасшылары» қоғамдық қоры ұйымдастырған Startup Way Kostanay байқауының жеңімпаздарымен кездесуге қатынасты.

Стартап бұл бизнесті дамытудың жаңа әдісі, жолы, тәсілі. Технологияларды дамыту болып есептелінеді. Бүгінгі стартапта бізде  IT технологиялар жайлы көп мағлұматтар берілді.IT стартаптар ақпараттық технологиялар негізінде құрылады. Бұл стартапта конкурс жеңімпаздары өздерінің жобасын таныстырды. Кусаинов Султан мен Байбулова Амина «Асар» еріктілер қозғалысы жұмысын көрсетті.Бұл жоба барлық оқушы,студенттер үшін өте қолайлы. Бұл жобаның ерекшелігі  еріктілердің өз қалауымен студенттермен ақпарат бөлісіп,көмектесуінде.Ол жобада бізге алға ұмтылуды,өз ойынды жүзеге асыруға болатынын және сол жоспарды орындауға мүмкіндік берілетіні айтылды.

Сонымен қатар біз Магзум Толешпен онлайн түрде байланысқа шықтық.Ол кісінің әрбір сөзі барлық  жастарды ынталандырғанына толық сенімдімін.Бұл стартаптар жастар, студенттер өз жобасын жасауға қаражат жеткіліксіз, ал олардың міндеті басқаша: олар өздері ұсынатын идеяны, өнімді, қызметті әзірлеуі керек. Яғни студенттен ешқандай қаражат талап етілмейді.Керісінше сол жоба арқылы қаражат табуға мүмкіндік береді. Қазіргі таңда ойы ұшқыр, ұтқыр ойлы студенттерге осындай мүмкіндіктер өте көп. Стартап жобасы барлық жастар үшін көптеген мүмкіндіктер ашып отыр,олар өз идеясынмен бөлісіп,халыққа қызмет көрсете отырып,дами алады.

Менің ойымша бұл жоба барлық студенттерге ұнады деп есептеймін.Себебі залдағы студенттер өздерін белсенді көрсетіп,сұрақ-жауап алмасып,ой-өрістерін дамытты.Бұл жоба ойлаған идеясы бар студенттерге өз жұмыстарын осындай жобаларға қатысып,бақтарын сынай алуға мүмкіндік жасап жатыр. Бүгінгі жоба авторлары барлық идеяларды  ойлап қана қоймай,сонымен қатар оны жүзеге асыруға болатынын дәлелдеді. Бұндай жобалар көп болғанын қалаймыз.

Бұл жоба жастарға қол ұшын созатындығында  айта кетті,бұл жобанымызды дамыту үшін өте қолайлы. Егер адамның шынайы ниеті болмаса, адам ойлаған идеясын байқап көрмей жатып, өз-өзіне сенім білдірмесе ол адам алға баса алмайды. Ең бастысы адам өзіне сенсе ғана алға қадам жасай алатынымызды ұғындырды. Бүгінгі көрсетілген жоба студенттерге  осындай мағыналы мотивация берді.Бүгінгі стартап бізге өте қатты ұнады.

Базарбай Ділназ, Ақ-21 тобының студенті