« April 2024 »
Дүйсенбі, 28 қараша 2022 14:47

Іс-әрекеттегі әдістемелік кеңес

2022 жылғы 28 қарашада Қостанай педагогикалық колледжінде «Білімді ұлт «Сапалы білім беру ұлттық жобасын іске асыруда білім беру мазмұнын жаңартудың және сапасын арттырудың өзекті міндеттері» тақырыбы бойынша әдістемелік кеңестің кезекті отырысы өтті.

Ұлттық жобаның бастамаларының бірі - білім алушылардың сапалы білім алуға қолжетімділігін кеңейту. Оқу-әдістемелік қызмет - бұл мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін арттыру және білім беру процесінің инновациялық мәселелерін шешу арқылы білім беру сапасын қамтамасыз етуге ықпал ететін мұғалімдер мен колледждің құрылымдық бөлімшелерінің бірлескен өзара іс-қимылының көпфункционалды жүйесі.

Отырыс барысында келесі мәселелер қаралды:

- филология, хореография кафедрасы педагогтерінің қызметінде білім алушылармен жұмыстың белсенді және интерактивті нысандары мен әдістерін қолдану туралы (кафедра меңгерушілері С.М. Доспанова, А.А. Кенжегарина);

- өндірістік және кәсіптік практикадан өту арқылы колледж білім алушыларында тәжірибеге бағдарланған білім беру нәтижелерін қалыптастыру туралы, өндірістік практикадан өту процесінде және практикалық оқу сабақтарында кәсіптік дағдыларды игеруге бағытталған білім алушыларда құзыреттіліктерді қалыптастыру және дамыту бойынша жүргізілетін жұмыс туралы (директордың оқу-өндірістік жұмысы жөніндегі орынбасары К.С. Жунусова);

- Қостанай педагогикалық колледжінде 2022 жылғы қыркүйек-қараша кезеңінде «Оқуға құштар колледж» республикалық жобасын іске асыру туралы (кітапхана меңгерушісі Р.Ш. Урузбаева).

Отырыс барысында 2022-2023 оқу жылының қысқы сессиясын өткізу үшін білім алушылардың аралық аттестаттау материалдары қаралды, педагогтың оқу сабағының жоспары туралы ережеге өзгерістер енгізілді, осы мәселелерді іске асыру бойынша шешімдер қабылданды.

Семинардың практикалық бөлігі «Action Research және Lesson study оқыту мен оқыту сапасын арттыру құралдары ретінде» тақырыбында шеберлік сабағын өткізу болды. Жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының меңгерушісі Т.Н. Кравченко педагогтерді Action Research және Lesson study педагогикалық тәсілдерімен, «Білім беруді зерттеу» ұғымымен, осы тәсілдерді оқытушының педагогикалық практикасына енгізумен таныстырды, оқыту процесін жақсартуға, білім алушылардың білім сапасы мен уәждемесін арттыруға мүмкіндік береді, педагогтің кәсіби өсуін дамытуға ықпал етеді.

Отырыс қорытындысы бойынша келесі ұсынымдар ұсынылды:

1) 01140100 Бастауыш оқытудың педагогикасы мен әдістемесі, 4S01140102 бастауыш білім берудің шет тілі мұғалімі біліктілігі мамандықтары бойынша білім алушылардың тәжірибеге бағдарланған нәтижелерін ерте қалыптастыру бойынша жұмысты жүзеге асыру;

2) оқытудың белсенді және интерактивті әдістерін қолдана отырып, заманауи педагогикалық технологияларды енгізу, оқу пәндерін оқыту әдістемесін жетілдіру бойынша жұмысты жалғастыру;

3) 2022-2023 оқу жылына арналған аралық аттестаттауды (қысқы сессияны) өткізу нысандары бекітілсін 2022-2023 оқу жылына арналған аралық аттестаттауды (қысқы сессияны) өткізу нысандары бекіту;

4) оқу сабағының жоспары туралы ереже бекіту, кафедра отырыстарында қарау;

5) оқыту әдістемесін жетілдіру және білім алушылардың білім деңгейін арттыру мақсатында Action Research және Lesson study зерттеулерінің екі педагогикалық тәсілін колледж тәжірибесіне енгізу және апробациялау бойынша педагогтердің шығармашылық топтарын ұйымдастыру.

Чуркина Т.А.,

директордың оқу-әдістемелік