« May 2024 »
Жұма, 02 желтоқсан 2022 18:48

Педагогикалық кеңес

2022 жылғы 1 желтоқсанда Қостанай педагогикалық колледжінде «Білімді ұлт» сапалы білім беру» ұлттық жобасын іске асырудағы колледж педагогтерінің ғылыми-әдістемелік және инновациялық қызметі» тақырыбы бойынша кезекті педагогикалық кеңес өткізілді.

Ұлттық жоба бастамаларының бірі - білім алушылардың сапалы білім алуға қолжетімділігін кеңейту болып табылады. Күн тәртібіне «Білімді ұлт»сапалы білім беру» ұлттық жобасын іске асырудағы колледж педагогтерінің ғылыми-әдістемелік және инновациялық қызметі» (Т.А. Чуркина), «Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде болашақ мамандарды даярлауда инновациялық технологияларды қолданудың тиімділігі» (А.К. Абжанова), «Геймификация мектеп жасына дейінгі балалардың зияткерлік дамуын арттыруға ықпал ететін инновациялық педагогикалық технологиялардың бірі ретінде» (Л.Н. Подкалюк), «Worlskills кәсіби стандарттарын іске асыруда «Бастауыш сыныптарда» құзыреттілігі бойынша арнайы пәндер сабақтарында оқыту» (Г.А. Мухамедьярова), «Soft skills құзыреттілігін қалыптастыру тәсілі ретінде оқытудың жобалық технологиясы» (Г.Е. Султанова) сынды өзекті мәселелер енгізілді. Сондай-ақ «2023 жылға аттестатталатын педагогтердің құрамына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» (А.Р. Рахметова), «2022-2023 оқу жылында Қостанай облысы әкімдігі Білім басқармасының «Қостанай педагогикалық колледжі» КМҚК мемлекеттік аттестаттауға дайындық шеңберінде өзін-өзі бағалауды жүргізу жөніндегі комиссияның құрамын бекіту туралы» (Т.А. Чуркина) мәселелер қаралды.

Колледждегі әдістемелік жұмыс педагогтің инновациялық қызметіне дайындық деңгейін арттыру үшін қажетті ұйымдастырушылық қызмет болып табылады, белгілі бір инновациялық ортаны қалыптастыру және құру, сондай-ақ педагогтерге олардың кәсіби құзыреттілігін арттыруда жүйелі практикалық көмек көрсетеді. Педагогтің кәсіби қызметі жеткіліксіз, егер ол тек бір рет игерілген жұмыс әдістерін көбейту ретінде құрылса. Шығармашылықсыз педагог-шебер бола алмайды. Демек, білім беру контекстіндегі өзгерістер өзекті мәселелер болып табылады, бұл - педагогикалық практикаға инновациялық тәсілдерді енгізу.

2022-2023 оқу жылынан бастап Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша балабақшаларда мектепке дейінгі білім берудің жаңа моделін енгізу басталды, балабақшалар бағдарламаларын жаңарту бойынша жұмыс жүргізілуде, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында өзгерістер болды. Мектепке дейінгі тәрбие кафедрасының педагогтері мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде болашақ мамандарды даярлауда инновациялық технологияларды қолданудың тиімділігі туралы өз баяндамасында қатысушыларды кафедра меңгерушісі Акбала Қуанышевна Абжанова таныстырды.

«Ойын арқылы оқыту» қағидаты негізінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартындағы өзгерістер, мектепке дейінгі ұйымдар үшін болашақ мамандар даярлауда геймификацияланған (ойын тәсілдері, нысандары) оқыту тәсілдерін қолдану және пайдалану туралы арнайы пәндер оқытушысы Лилия Николаевна Подкалюк баяндады.

«Білімді ұлт» сапалы білім беру» ұлттық жобасының төртінші міндетін іске асыру - қолжетімді және сапалы техникалық және кәсіптік білім беруді қамтамасыз етуді көздейді. 2025 жылға қарай техникалық және кәсіптік білім беру жүйесі неғұрлым икемді болады, білім алушыларда ең талап етілетін құзыреттерді қалыптастыруға бағдарланады. Педагогика және психология кафедрасының арнайы пәндер оқытушысы Гульжанар Асхатовна Мухамедьярова арнайы пәндер сабақтарында «Бастауыш сыныптарда оқыту» құзыреттілігінің Worlskills кәсіби стандарттарын іске асыру» тақырыбы бойынша жұмыс тәжірибесін ұсынды.

Қазіргі әлемде табысты болу үшін тек терең білім мен тәжірибе жеткіліксіз.  Бүгінгі күні «жұмсақ дағдылар» немесе «икемді дағдылар» немесе жұмсақ дағдылар деп аталатын арнайы дағдылар қажет. Экономикалық пәндер оқытушысы Галия Ерденовна Султанова «Soft skills құзыреттілігін қалыптастыру тәсілі ретінде оқытудың жобалық технологиясы» тақырыбы бойынша білім алушылармен жобалық қызметті ұйымдастырудың нәтижелілігі туралы айтып берді.

Әр сөйленгген сөздің қорытындысы бойынша колледж педагогтеріне жұмыста инновациялық әдістерді, тиімді технологиялар мен оқыту нысандарын пайдалану және қолдану, колледжде оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруды одан әрі жоспарлау бойынша нақты ұсыныстар берілді.

Педагогтердің инновациялық қызмет саласындағы дайындық деңгейі мен даму дәрежесін анықтау үшін сауалнама жүргізілді. Сауалнамаға 84 педагог қатысты.  Көптеген оқытушылар педагогтің инновациялық қызметі өзін-өзі дамытудың маңызды кезеңі деп санайды, ғылыми-зерттеу қызметіне қатысуға және дамуға, ғылыми-практикалық семинарларға, конференцияларға қатысуға, педагогикалық жұмыс тәжірибесін таратуға және жалпылауға дайын. Жүргізілген сауалнама нәтижелері бойынша колледжде оқу-тәрбие процесін жетілдіру мақсатында педагогтермен бірлескен жұмыс бойынша одан әрі траектория құрылды.

Колледждің әдістемелік кабинеті педагогтердің ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-сараптамалық жұмысқа қосу жөніндегі қызметін жандандырып, кәсіби шеберлік деңгейін үздіксіз жетілдіру мақсатында өз тәжірибесіне зерттеу жүргізуі қажет.

Т.А. Чуркина,

директордың оқу-әдістемелік жұмыс