« March 2024 »
Дүйсенбі, 09 қаңтардың 2023 15:11

Action Research и Lesson Study оқу мен оқытудың сапасын арттыру құралдары ретінде

(2 votes)

«Теорияның өзі жеткіліксіз, басқа деңгейге
ауысатын, теорияны іске асыратын, стратегияны
қажетті нәтижелермен байланыстыратын
қозғаушы күштің, адамдардың болуы маңызды
өзгерістер теориясы (Fullan, 2006)

Оқыту-бұл педагогикалық құзыреттілікті үнемі дамытуды және өз білімін тереңдетуді қажет ететін мамандық. Оқытудың тиімді сапасы мен мұғалімдердің кәсіби дамуы арасында тығыз байланыс бар. 6 қаңтарда колледж педагогтары оқыту практикасын жақсарту мақсатында Қостанай педагогикалық колледжінің әдістемелік кабинеті ұйымдастырған "Action Research және Lesson study оқыту және оқыту сапасын арттыру құралдары ретінде" оқыту семинарына қатысты. Семинарды жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының меңгерушісі Т. Н. Кравченко өткізді, ол оқу процесінде осы тәсілдерді қолдану ерекшеліктерін ашты.
Әріптестердің өз тәжірибелері мен тәжірибелерін зерттеу зерттеу барысында оқыту мен рефлексия дағдыларын едәуір жақсартуға көмектеседі, сондықтан мұны әр мұғалім жасауы керек. Оқу процесіне екі педагогикалық тәсілді енгізу Lesson study сабағын зерттеу және Action Research іс-әрекетіндегі зерттеулер бірқатар артықшылықтарға ие: педагогтердің кәсіби дамуы және зерттеу әлеуетін арттыру (сабақтарды жоспарлау дағдыларын жетілдіру, оқыту дағдыларын дамыту, жеке өзін-өзі дамыту); ынтымақтастықты дамыту және өз тәжірибесінің нәтижелерін тарату (пәнаралық жобалар, тәжірибелі оқытушылар жас бастаушы әріптестерді ынталандырады және оларға қолдау көрсетеді) және, әрине, білім алушылардың жетістіктеріне зерттеу жүргізудің оң әсері (студенттердің сабаққа қатысуын жақсарту, студенттердің өзін-өзі бағалауын арттыру, олардың өзіне деген сенімділігі)
    Семинарға қатысушыларға графикалық ұйымдастырушыларды дамыту бойынша үш топта жұмыс ұсынылды: қызыл үстел Lesson Study тәсілі, сары үстел Action Research, жасыл үстел сарапшылар, педагогикалық тәсілдер деректерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын зерттеді. Семинар соңында педагогтар алынған ақпараттың өзектілігін, пайдалылығы мен жаңалығын атап өтті. Семинардың нәтижесі әр кафедрада мұғалімдердің шығармашылық топтарын сынақтан өткізу және колледж практикасына Action Research және Lesson Study зерттеулерінің екі педагогикалық тәсілін енгізу бойынша ұйымдастыру болып табылады.

Кравченко Т.Н.
жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының меңгерушісі