« April 2024 »
Бейсенбі, 02 ақпанның 2023 13:15

Жаңа факультативтік пәнде оқушылар өз денсаулығының ерекшеліктерін қалай зерттейді?

Баланы ақылды, парасатты ету

- оны күшті және сау етіңіз.

Жан Жак Руссо

2 семестр басынан бастап біздің Ар-11 тобы биология пәнінің мұғалімі Татьяна Николаевна Кравченконың жетекшілігімен «Мен және менің биологиялық денсаулығым» факультативтік курсын өткізуде. Денсаулық – адам үшін ең жоғары құндылық. Жоспар құру және армандау, мақсатқа жету үшін іс-әрекеттерді шынайы бағалау және табысты болашақ үшін қажетті фактор ретінде салдары мен денсаулығы туралы ойлау керек. Факультативтік сабақтарда біздің топтың студенттері адам ағзасының жалпы жағдайына физиология, психология және әлеуметтану тұрғысынан не әсер ететінін, денсаулықты қалыптастыратын факторлар мен денсаулықты бұзатын факторлар туралы біледі.

Біз жеке денсаулықты диагностикалау әдістерін зерттейміз. Бүгінгі күні жасөспірімдердің көпшілігі дене сымбатының бұзылуынан зардап шегеді. Сантиметрлік таспаларды қолданатын кеуде-иық сынағы арқылы біз денсаулықтың осы көрсеткішіне шағын зерттеу жүргіздік. Бұл сынақ өте қарапайым, бірақ дене сымбаты үшін ағымдағы өзгерістерді бағалау үшін ең тиімді болып табылады. Техника кеуденің алдыңғы және артқы беттері бойымен бір иықтың ортасынан екіншісінің ортасына дейінгі өлшемді өлшеуден тұрады. Біздің топтың студенттері үшін олардың физикалық денсаулығының диагностикасына қатысу қызықты болды. Көпшілігіміз белгілі бір тұжырымдар жасадық, өз назарымызды дене сымбатын жақсарту жолдарына назар аудардық, өйткені адамның көзі «жанның терезесі» деп аталса, дене қалпын біздің денсаулығымыздың линзасы деп атауға болады.

Біз зерттеген денсаулықты диагностикалаудың тағы бір әдісі - бұл жалпақ табандардың болуын анықтауға мүмкіндік беретін плантография әдісі. Аяқтар бүкіл қаңқаның негізі болып табылады, оған тірек-қимыл аппаратының ғана емес, сонымен қатар ішкі органдардың, қан тамырларының және жүйкелердің үйлесімді жұмысына байланысты. Сондықтан жалпақ аяқтың алдын алудың қарапайым ережелерін сақтау өте маңызды. Ал аяқтың сүйек қаңқасы қалыптасып жатқан кезде бала кезінен бастау керек.

«Мен және менің биологиялық денсаулығым» факультатив курсының рөлі, менің ойымша, студенттердің салауатты өмір салтының қажеттілігі туралы санасын қалыптастыруына, денсаулық бейнесін қалыптастыруда жетекші рөл атқарады. Салауатты өмір салтын ұстана білу – адамның жоғары мәдениеттілігінің белгісі.

Рахимова Даяна,

Ар-11 тобының студенті