« April 2024 »
Бейсенбі, 02 наурыздың 2023 18:28

Ғылымға берілген жүректер

Математика және ақпараттық технологиялар апталығы аясында 2 наурызда «Ғылымға берілген жүректер» атты ғылыми-практикалық конференция өткізілді.

Конференцияның мақсаты: білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, өзіндік жұмыс дағдыларын қалыптастыру, білім алушыларды ғылыми қызметке тарту, ғылымның адам өміріндегі маңызын бағалау дағдыларын қалыптастыру.

Конференция жүргізушілері: Топоров Максим (Ир-11 тобы), Серикбай Зарина (М-11 тобы).

Конференцияда білім алушылар өмір туралы баяндамалар ұсынды және әлемдік ғылымның дамуына елеулі үлес қосқан ғалымдардың қызметі.

Өз сөздері барысында білім алушылар ғалымдардың дүниетанымдарының неғұрлым көрнекті ерекшеліктерін, ғылыми білім алу әдістерін көрсетті. Ғалымдардың бірегей табиғи сыйы, мақсаткерлігі ғылымды жаңа идеялар мен жаңалықтармен байытқанын атап өтті.

Көрнекті ғалымдардың өмірі мен қызметін зерттей отырып, студенттер өздерінің шығармашылығының ауқымын, рух пен таланттың ұлылығын түсінуге тырысты. Ғалымдардың қарқынды және жан-жақты ғылыми-зерттеу жұмыстарынан басқа, студенттер күнделікті өмірде, отбасында қандай ғалымдар болғанын көрсетті. Ұлы ғалымдардың шығармашылығын зерттей отырып, студенттер өздерінің ғылыми еңбектерінің негізгі мотиві табиғат заңдылықтарын түсінуге деген жанқиярлық шөлдеу екенін білді. Өзінің қажырлы және қажырлы еңбегі ғалым үшін қуаныш, бақыт көзі және өмірдің мәні болды. Бірақ көбінесе еңбек нәтижелері, кейде онымен айналысу мүмкіндігі ғалымнан жоғары моральдық принциптерге сәйкес әрекет етуді талап етті.

Сөз сөйлеуді бітіруші топтардың білім алушылары құрамындағы қазылар алқасының мүшелері бағалады: Сандыбекова Регина (У-41 тобы), Молдабек Дана (м-41 тобы), Ибраева Шолпан (Ак-41 тобы).

Қазылар алқасының мүшелері баяндаманың сауаттылығы мен қисындылығын, барлық сөз сөйлеушілердің презентациясының жоғары деңгейін атап өтті.

Конференция қорытындысы бойынша жұмыстар атап өтілді:

• Ерадилова Аружан (М-11 тобы), бірінші дәрежелі диплом, сөз тақырыбы: «Математик королі – Карл Гаусс» (ғылыми жетекшісі Елеусизова Д. А.);
  • Иманғалиев Кәрім, Әлімғазина Дильназ, Шоканова Айдана (У-11 тобы), екінші дәрежелі диплом, «Блез Паскаль және оның еңбектері» тақырыбы бойынша баяндама (ғылыми жетекшісі Ким Р. А.);
  • Николенко Олег және Ташев Таир (Ир-11 тобы), үшінші дәрежелі диплом, «Майкл Фарадейдің өмірі мен қызметі» баяндамасының тақырыбы (ғылыми жетекшісі Б.С. Сыздықова).

Номинациялар бойынша грамоталармен марапатталды:

• Нургалиева Гульжан, Нуржалғас Қуаныш (Ик-11 тобы), «Үздік тақырыптық баяндама» номинациясы, «Кристофер Колумб» тақырыбындағы баяндама (ғылыми жетекшісі Салькенова М.К.)
  • Аманғали Адила (М-11 тобы), «Үздік зерттеуші» номинациясы, «Аида Жұмабекова» тақырыбы бойынша баяндама (ғылыми жетекшісі Салькенова М.К.)
  • Жомарт Айым (М-11 тобы), «Үздік тұсаукесер» номинациясы, «Қазақстанның алғашқы алғысы математик ғалым – Әлімхан Ермеков» тақырыбы (ғылыми жетекшісі Елеусизова Д.А.),
  • Шорабаева Махаббат (Ик-11 тобы), «Үздік спикер» номинациясы, «Мария Анна Пьеретта пола» тақырыбы (ғылыми жетекшісі Салькенова М.К.)

Білім алушылар өз сөздерінде: өз күштері мен қабілеттерін ғылымға, адамзаттың прогресіне жанқиярлық қызмет етуге бере отырып, олар үшін ғалымдар жігерлі энтузиастардың, талантты және ғылымның проблемаларына толығымен сіңген, ғылымда өмір сүрген және оған бәрін берген адамдардың жарқын үлгісі болып табылады.

Әр білім алушының сөз сөйлеуінің бірегейлігін атап өтіп, конференция жұмысына белсенді қатысқаны үшін алғыс айту керек.

Сыздыкова Б. С., Елеусизова Д. А.,

математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының оқытушылары