« April 2024 »
Жұма, 17 наурыздың 2023 09:52

Менің мамандығым -менің мақтанышым

Мұғалімнің, оның кәсіби білімі мен дағдыларының, жеке қасиеттерінің қалыптасуы оқу процесінде психологиялық-педагогикалық циклдің арнайы пәндері мен пәндерін оқып-үйрену кезінде ғана болмайды. Бұл процесте педагогикалық практика ерекше рөл атқарады.

Бұл таңдалған мамандық туралы дұрыс идеяны қалыптастырудағы білім беру процесінің маңызды құрамдас бөлігі. Дәл осы іс-әрекетте студент-практиканттар оқыту мен тәрбиелеу арқылы әлеуметтік-мәдени тәжірибені жеткізуге, оқушылардың жеке дамуына жағдай жасауға бағытталған кәсіби педагогикалық қызмет туралы тұтас түсінік қалыптастырады. Мектепте кәсіби практикадан өту бізге  өзіміз таңдаған «Мұғалім» мамандығы бойынша кәсіби өзін-өзі анықтауда нақты түсінік береді.  Мен өзімнің педагогикалық тәжірибемді 2023 жылғы 27 ақпан мен 24 наурыз аралығында Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Қостанай қаласы білім бөлімінің №7 білім беру мектебі» КММ базасында өткіздім. Мектептің педагогикалық ұжымымен, директордың бастауыш сыныптардағы оқу-тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары Н.В. Гунькомен және бастауыш сынып мұғалімдерімен кездесу бізге, студент-практиканттарға көптеген жағымды әсер қалдырды. Мектепте өткізген уақыт ішінде біз баға жетпес тәжірибе жинақтадық, сабақтарды ұйымдастыру мен өткізудегі біліміміз бен дағдыларымызды жетілдірдік, жаңа ұжымға тез қосылуды және сыныптың барлық оқушыларымен өзара әрекеттесуді үйрендік. Сабақтарды өткізу кезінде тиімді білім беру технологиялары, оқыту мен тәрбиелеудің нақты процесінде мұғалім-оқушы арасындағы нәтижелі қарым-қатынасты қалыптастыруға ықпал ететін әдістемелік әдістер зерттелді және практикада қолданылды. Оқыту процесінде оқушылармен жеке жұмысты ұйымдастырудың, танымдық белсенділікті арттырудың, оқуға деген ынтаны арттырудың және сабақ процесіне барлық оқушыларды тартудың, оқу іс-әрекетін бағалаудың тиімді әдістері мен әдістері бөлінді. Педагогикалық практика менің кәсіби өзін-өзі анықтауымдағы маңызды кезең болды. Мамандығым -менің мақтанышым. Мен  өз мамандығымды таңдауда қателеспеген сияқтымын және білікті маман болуға ұмтылып, кәсіби және жеке өсуімді жалғастырамын. Біз бекітілген  мектеп мұғалімдеріне сабақ өткізуге әдістемелік көмек, шыдамдылық пен қолдау көрсеткені үшін алғыс айтқым келеді.

Дариға Байтұяқова,
У-33 тобының білім алушысы