« May 2024 »
Жұма, 31 наурыздың 2023 16:20

Әдістемелік кеңеске қатысты

2023 жылғы 30 наурызда Қостанай педагогикалық колледжінде  «Педагогтің кәсіби құзыреттілігі мен шеберлігі, тәжірибеге бағдарланған оқытуды іске асырудың негізі» тақырыбы бойынша әдістемелік кеңестің кезекті отырысы өтті.

Кәсіптік білім беру ұйымының қазіргі оқытушысы білім алушылардың оқуға деген ынтасы, ойлауы, қиялын дамытатындай етіп оқыту процесін ұйымдастыруды үйренуі керек. Педагогтің басшылығымен шығармашылық қабілеттер, тұрақты танымдық қызығушылық қалыптасады, олардың көмегімен олар әлеуметтік өмірге оңай бейімделе алады, қиын жағдайлардан шығудың жолдарын табуға үйренеді. Отырыс барысында мектепке дейінгі тәрбие кафедрасының меңгерушісі А.К. Абжанова және педагогика және психология кафедрасының меңгерушісі Д.К. Кокенова кафедра педагогтерінің тәжірибеге бағытталған оқытуды іске асыруда педагогикалық технологияларды қолдануы туралы мәселелерді қарады. Математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының меңгерушісі Д.Ж. Тулепова оқу сабақтарында білім алушылардың құзыреттілік негіздері мен кәсіби шеберлігін қалыптастыру мәселесіндегі жұмыс тәжірибесімен бөлісті. Семинардың практикалық бөлігі «Мектеп жасына дейінгі балаларды дамытуда лего-технологияларды қолдану» тақырыбында шеберлік сабағын өткізу болды.

Мектепке дейінгі тәрбие кафедрасының педагогтері Л.Ю. Кострова мен Б.Г. Рахпанова сауаттылықты оқытудың алғышарты ретінде мектеп жасына дейінгі балалардың фонетикалық есту қабілетін, дыбыстық және интонациялық сөйлеу мәдениетін, сөзжасамын және дыбыстық аналитикалық-синтетикалық белсенділігін қалыптастыру үшін  Lego конструкторын қолдануды көрсетті. Жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының оқытушысы, кафедра меңгерушісі Т.Н. Кравченко «Онлайн тестілеу Online Test Pad сервисінің мысалында өзіндік жұмысты ұйымдастыру кезінде білім алушылардың білім жетістіктерін мониторингтеу тетіктерінің бірі ретінде» тақырыбы бойынша жұмыс тәжірибесімен бөлісті. Татьяна  Николаевнаның сөз сөйлеуі қатысқан педагогтерді осы платформаны егжей-тегжейлі зерделеу және педагогтің тәжірибесін өзінің педагогикалық қызметінде қолдану қажеттілігіне қызықтырды. Сонымен қатар, отырыста 2022-2023 оқу жылының жазғы сессиясын өткізу үшін білім алушыларды аралық және қорытынды аттестаттау материалдары қаралып, бекітілді, колледж педагогтерінің кәсіби шеберлік байқауларына қатысуына талдау жүргізілді. Жас педагогтермен жұмысты ұйымдастырмай, білім беру саласын және оның кәсіби одағын тиімді дамыту мүмкін емес, өйткені олар бастамалардың, жаңа идеялар мен өзгерістердің басты көзі болып табылады. Әдістемелік кеңестің отырысына 9 адамнан тұратын жас педагог мектебінің құрамындағы колледж педагогтері қатысты. Тұлғаның кәсіби дамуына көбінесе оқытушының алғашқы жылдары әсер етеді және мұндай іс-шараларға қатысу олардың кәсіби білім деңгейін арттырады, педагогикалық қызметке деген ынтаны арттырады, өзін-өзі жетілдіруге және өзін-өзі дамытуға ұмтылады.

Отырыс қорытындысы бойынша педагогикалық практикада практикалық-бағдарланған оқытуды қолдану және қолдану бойынша жұмысты жалғастыру, колледж педагогтерінің назарын ғылыми-әдістемелік, шығармашылық қызметке, кәсіби шеберлік байқауларына қатысуға аудару ұсынылды.

М.С. Баган, жас маман,
С.В. Солодова, педагог-тәлімгер