« May 2024 »
Сейсенбі, 04 сәуірдің 2023 19:29

"Мастер – класс-хореографиялық ұжымдар басшыларының кәсіби шеберлігін арттырудың бір түрі"

2023 жылғы 04 сәуірде Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Облыстық халық көркемөнерпаздар шығармашылығы және киновидеофонд орталығы" КМҚК-мен бірлесіп Қостанай облысы

әкімдігі білім басқармасының "Қостанай педагогикалық колледжі" КМҚК базасында "көркемөнерпаздар би ұжымдарындағы би композициясының қойылымдық жұмысын шешу"тақырыбында матер-класс өтті.
Өткізудің мақсаты: кәсіби деңгейді арттыру және озық тәжірибемен алмасу, ой-өрісін кеңейту және би композициясын сахналау жұмысының жаңа технологияларымен таныстыру.
Тапсырмалар:
- хореографиядағы драматургияның негізгі әдістері мен заңдарының мазмұнын ашу;
- сахналанған жұмыстың ерекшелігімен таныстыру;
- хореография туралы мәдени құбылыс ретінде түсінік қалыптастыру; - әр түрлі би техникасын үйреніп қана қоймай, сабақ құрамының заңдарымен танысыңыз;
- болашақ хореограф-жетекшілерге композиция және би қою жүйесін оқыту әдістемесі мен принциптерінің негіздерін үйрету;
- студенттерге алған білімдерін кәсіби қызметте қолдануға үйрету.
Мастер-класс қатысушыларының құрамында-Қостанай облысының хореографиялық ұжымдарының жетекшілері, олардың ішінде көпшілігі аудандардан және қалалардан келген түлектер: Фёдоров ауданы, Алтынсарин ауданы, Қарабалық ауданы, Қостанай ауданы, Меңдіқара ауданы, Б.Майлин ауданы, Наурызым ауданы, Сарыкөл ауданы, Қарасу ауданы, Камысты ауданы, Денисов ауданы, Қостанай қаласы, Жітіқара қаласы.
Мастер-класс бағдарламасында хореография кафедрасының педагогтары тыңдаушыларға оқу үшін келесі тақырыптарды ұсынды:
1. Доспанова Салтанат Мұратқызы - би композициясындағы драматургия негіздері; музыка, би композициясындағы мәнерлі құралдардың бірі ретінде; сурет би композициясының құрамдас бөлігі ретінде; хореографиялық мәтін, бидегі мінезді білдіру құралы ретінде.
2. Первушкина Марина Вячеславовна - дененің, қолдың және аяқтың қойылымын дұрыстау; халықтық бидің негізгі элементтерін үйрету; өкшелеуге дайындық, айналу негіздерін үйрену, "крекерлерді" орындау техникасын үйрену, би этюдтері мен комбинацияларымен жұмыс.
Семинардың қатысушылары би композициясының қойылым жұмысын шешуде әдістемелік талаптармен танысты. Шеберлік сабағының практикалық бөлімінде хореографиялық ұжымдардың жетекшілері тапсырмаларды белсенді орындап, би комбинацияларын, суреттерді өз бетінше құрастырды.
Семинар соңында жыл сайынғы облыстық көркемөнерпаздар халық шығармашылығы «Өнеріміз саған, Қазақстан!» атты байқау-фестиваліне хореографиялық композицияларды дайындап, өткізу мәселелерін талқылады.
Мастер-класс хореографиялық ұжымдардың басшылары үшін пайдалы әрі өзекті болды. Мастер-класстың әрбір қатысушысы өзіне жаңа білім, білік және дағдыларды бойына сіңірді. Мастер-класс сертификаттар берумен аяқталды.
Доспанова Салтанат Мұратқызы,
хореография кафедрасының меңгерушісі