« May 2024 »
Сейсенбі, 11 сәуірдің 2023 16:49

Тәрбиеші- ол сиқыршы, балаларға ересектер әлемінің есігін ашады.

Тәрбиеші-балаларға ересектер әлеміне есік ашатын сиқыршы. Мұғалімнің не білетініне және не істей алатынына оның тәрбиеленушілеріне не және қалай үйрететіні байланысты", - деп жазды К.Гельвецкий.

Колледждегі оқу іс-әрекетінің ажырамас бөлігі практика болып табылады.            Тәжірибенің барлық түрлері бір ортақ мақсатты – кәсіби құзыреттілікті қалыптастыруды жүзеге асырады. В-12 тобының "Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимыл жасау" өндірістік практикасында  да ерекшелік болған жоқ.

Практиканың бірінші аптасында білім алушылар мектепке дейінгі ұйымдардың әртүрлі  түрлерімен танысты: мемлекеттік және жеке, балабақшалар мен бөбекжайлар, мектеп- балабақша  және шағын орталық, студиялар.Барған барлық ұйымдарда бізге балабақшалардың негізгі мақсаттары мен міндеттерін және  пәндік-дамыту ортасын құруға қойылатын талаптар, тәрбие-білім беру процесінің ерекшеліктері туралы айтып, сонымен бірге меңгеруші, әдіскермен кездесіп, жақсы қарым қатынас жасалып, жақсы көңіл күймен оралдық.

Біз «№ 69 бөбекжай-бақшасы» КМҚК-да  тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларға арналған топта қызметті ұйымдастырудың ерекшеліктері туралы білдік. Ал, № 61 бөбекжай-бақшасында  ересек топтың балалары бізге «Ханталапай»  ұлттық қазақ ойынын ойнауды үйретті.

"Родничок" жеке балабақшасында мектепалды даярлық тобының балаларымен бірге арман  саяхатына шықты. Тирбильдинг элементтері бар квест-ойын барысында балалармен  «Алиса ғажайыптар елінде» ертегісінен сиқыршы жоғалтқан арман-суретті іздеді.Әркімнің арманы орындалуы үшін балалар оригами техникасында ертегі құстарын жасап, бізге сыйға тартты. Біз жігіттердің күшті, батыл, епті ғана емес, сонымен қатар мейірімді, жанашыр, көңілді балалар екенін көрдік.

«Айгерим-Ай»  жеке балабақшасында «Екі жұлдыз»  вокалдық байқауына қатыса отырып, біз іс жүзінде ата-аналармен дәстүрлі емес формалар туралы теориялық білімді растадық.

№ 3 бөбекжай-бақшасында біз семинар-практикумға қатысып, оның барысында «мамандықтағы алғашқы қадамдар» атты халықаралық инновациялық алаң туралы айтып, " Не? Қайда? Қашан?» атты интелектуалдық ойынға қатыстық.

Өз кезегінде біз білім алуға және шоғырландыруға ықпал ететін көптеген қызықты әдістер мен әдістерді білдік, бұл біздің болашақ жұмысымызда пайдалы болатыны сөзсіз.

Таныстыру экскурсияларының арқасында біз мектепке дейінгі ұйымдардың мүлдем өзгеше екенін көрдік, бірақ олардың барлығында мектеп жасына дейінгі балалардың қауіпсіз және жайлы болуы үшін қажетті жағдайлар жасалған.

Балабақшада балалар ешқашан жалықпайды, өйткені күнде балабақшада  әр түрлі жаңалықтар мен  өзгерістерге толы.

Тәрбиешінің жұмысы шытырман оқиғаға толы,   ол тек ойнап қана қоймай, сурет салып, желімдеп, қолөнер жасап, ән айтып, би билеп күн сайын өз білімін толықтырып, инновациялық технологияларды, дәстүрлі емес тәрбие мен оқыту әдістерін меңгеруі тиіс. Біз, болашақ тәрбиешілер, неғұрлым көп білсек және өзіміз жасай алсақ, балалармен қарым-қатынас жасау оңай және қызықты болады.

В-12 топ студенті:  Щербакова Екатерина

Практика әдіскері:  Попова Г.А.