« May 2024 »
Сәрсенбі, 12 сәуірдің 2023 13:16

Республикалық челлендж шахмат ойыны

(1 Vote)

Қостанай педагогикалық колледжі шахмат ойыны республикалық челленджіне қатысты. Шахмат-әлемдегі ең танымал логикалық ойындардың бірі,

ол интеллектуалды тұлғаның логикасын, тактикасын, стратегиясын және басқа да көптеген қасиеттерін дамытады. Шахмат логиканы үйретеді, өйткені қатысушылар тақта мен фигуралармен шектеледі және сіз тиімді әрекет етуіңіз керек, өйткені сіз бірдей мақсатты көздейтін қарсыласпен ойнайсыз. Бұл ағымдағы мәселелердің шешімдерін табуға және күрделі мәселелерді шешу үшін әдістерді қолдануға ықпал етеді.

Қатысушылардың бірі Сұлтан Құсайынов: "бұл таңқаларлық, бірақ жеңімпаз ретінде ойлау қабілеті кез-келген қызмет саласында үлкен маңызға ие. Мақсатқа сәтті жету үшін жеңіске сену өте маңызды". Шайтар Елизавета өз әсерімен бөлісті:"өз күшіне сенбейтін дамыған тұлғаны елестету қиын, Мен әрқашан өзіме сенемін, тәлімгерім маған осылай үйретеді".

Жеңімпаздың психологиялық көзқарасы кез-келген басқа интеллектуалды сапа сияқты жаттығады. Шахмат - бұл үшін тамаша құрал.

"Көптеген адамдар шахматты суық есептеу ойыны деп санайды, бірақ ойынның мәні екі ойыншыға арналғанын түсіну маңызды, бұл өз кезегінде эмоционалды жағдайды жақсартады, сонымен қатар психоәлеуметтік өзара әрекеттесуді дамытады, дейді Владислав Каптель.

Қатысушыларымызды бақылай отырып, біз олардың ойында болу және ойластырылған қадамдар жасау қабілеттеріне Қуандық. Шахматта, өмірдегідей, артта қалушылар көбінесе қиындықтың жоқтығынан мотивациясын жоғалтады, ал шахмат-бұл шексіз тапсырмалар мен ынталандырулар ойыны. Ақыр соңында, шахмат гроссмейстерлерінің ең үлкені де әрқашан оларға қарсы тұра алатын қарсыластарға ие болады, тіпті егер ол барлық адамдардан жақсы болса да, әрқашан суперкомпьютер бар, технология адам ойынан озып кетті.

Ғасырлар бойғы өзгерістерге қарамастан, шахмат ойыны бәрібір бірдей – қақтығыстың керемет моделі, ол өзінің мүмкіндіктері мен қатаң бастапқы жағдайлары бар ресурстардың шектеулі санын пайдаланады, бірақ дамудың көптеген нұсқалары бар. Негізінен бұл іс жүзінде тең қарсыласпен бәсекелесу қабілетін үйретуге арналған алаң.

Қоғамның басты сұранысы зияткерлік жастарға арналған. Ол прогрестің қозғалтқышы, оған баса назар аударылады.

Дарынды жастар инновацияның локомотиві және өз саласының сарапшысы бола алады. Сондықтан құндылықтар үшін сауатты "күресуді" білетін ақылды және жан-жақты дамыған адамдар өздерінің мүмкіндіктерін кеңейтеді. Мұғалімдерге, болашақ мамандарға көмектесу - отбасы мен колледждің маңызды миссиясы.

директордың орынбасары оқу-тәрбие жұмысы

Морозенко С. М.