« May 2024 »
Жұма, 14 сәуірдің 2023 16:28

Болашақ тәрбиешінің қалыптасуындағы практиканың рөлі

(0 votes)

Қазіргі еңбек нарығында педагогикалық мамандықтар саласында бәсекелестік артып келеді. Бірақ жұмыс өтілі мен тәжірибесі жоқ, кешегі колледж студенті үшін мамандық бойынша жұмысқа орналасу өте қиын, кейде мүмкін емес.

Сондықтан оқу процесінде білім беру ұйымдарында көп практикалық сағат қажет.
   Біздің колледждің мектепке дейінгі мамандықтарының білім алушыларына, сондай-ақ барлық басқа да білім алушыларына арналған практика оқу процесінің ажырамас бөлігі болып табылады. Практикасыз теория тиісті нәтиже бермейді. Егер де білім алушы теориялық білімін практикада қолдана алмаса, онда алынған білім мүлдем пайдасыз. Практика мектепке дейінгі ұйымдардың болашақ маманына теориялық білімді бекітуге, кәсіби дағдыларды игеруге, ең бастысы - болашақ еңбек қызметімен тығыз танысуға көмектеседі.
Михаил Евграфович Салтыков-Щедрин айтқандай: «Таланттың өзі түссіз және бояуды тек қолдануда алады», демек, кез-келген теория қолдануда кейінгі мағынаға ие болуы керек. Практика дегеніміз не? Практика-бұл білім алушының таңдаған жолының дұрыстығын түсінуге көмектесу. Кәсіпорында практикадан өту кәсіби қызметтің толық көрінісін береді. Жас білім алушы өзінің болашақ жұмысын орындайды, білімді қолданады, «Осында және қазір» әрекет етуді, мектеп жасына дейінгі балалардың мәселелерін шешуді үйренеді, ең бастысы – балалармен дұрыс қарым-қатынас жасауды үйренеді. Жұмыс барысында болашақ педагог ұжыммен және әкімшілікпен өзара әрекеттесуге және кәсіби қарым-қатынасты неғұрлым түсінікті және бейімделген түрде үйренеді.
Қазіргі уақытта В-32 тобы мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік практикадан өтуде. Бұл практика осы оқу жылының соңы, практикадан өту жеткіліксіз, мамандықтың қажеттілігін, оның пайдасын түсініп, практикадан байқалатын барлық нәрсені қолдануды үйреніп, білімді тек оң бағытқа бағыттау қажеттілігін түсіну.
Практикадан өту барысында мен бірлескен білім беру қызметінің барлық спектрін қамтитын бағыттар бойынша білім беру қызметін іске асырдым. Балалармен білім беру іс-әрекетін жүргізу үшін мен алдын-ала дайындалдым, ол үшін жоспарлар-конспект жасадым, көрнекі және үлестірмелі материалдарды таңдадым, өлеңдер, мақалдар және т.б. іздендім және үйреттім, әртүрлі дидактикалық материалдар жасадым. Серуендер белгіленген күндізгі және кешкі уақытта өткізілді. Серуендеу кезінде балалармен қимылды ойындар өткізіліп, бақылаулар жүргізілді. Тірі және өлі табиғатты бақылау балалардың табиғат объектілері мен құбылыстары туралы идеяларын қалыптастыруға, табиғатта себеп-салдарлық байланыстар орнатуға, балалардың айналасындағыларға деген сүйіспеншілігін тәрбиелеуге, есте сақтау, ойлау, қиялын дамытуға көмектеседі. Түстен кейін мен рөлдік және театрлық ойындар арқылы балалардың танымдық және шығармашылық белсенділігін дамытуға көп көңіл бөлдім. Менің алдымда балалардың өз рөлін таңдау қабілетін дамыту, ойында бірнеше өзара байланысты әрекеттерді орындау, сондай-ақ балаларды ойында бір-бірімен қарым-қатынас жасауға үйрету міндеті тұрды.
Күні бойы, барлық режимдік сәттер кезінде мен жеке және балалар тобымен мәдени-гигиеналық дағдыларды дамыту және жетілдіру бойынша жұмыс жүргіздім. Ол үшін мен көркем, нақыл сөздерді, түсініктемелерді, жеке мысал мен ынталандыруды қолдандым.
Тәжірибе барысында балалардың еңбек дағдылары мен іскерліктерін дамытуға көп көңіл бөлдім. Күні бойы: серуендеу кезінде, ұйымдастырылған іс-әрекетке дайындалу кезінде, табиғат бұрышында жұмыс жасау барысында балаларды жеке және бүкіл топпен тапсырмаларды еңбек әрекеттерін орындауды жүйелі түрде жүргізіп отырдым.
Практиканың соңында белгілі педагог, жазушы, мектепке дейінгі педагогиканың негізін қалаушы Константин Дмитриевич Ушинскийдің сөздері: «Тәрбие адам үшін екінші табиғат тудыруы үшін бұл тәрбиенің идеялары тәрбиеленушілердің сенімдеріне, әдеттерге деген сенімдерге ауысуы қажет»-деген айтқан сөзі жақын және түсінікті болды.

В-32 тобының білім алушысы Цивилькая Н.

Read 140 times