« May 2024 »
Дүйсенбі, 17 сәуірдің 2023 17:59

Заманауи әдістер мен технологиялар жас педагогтардың оқу сабақтарында

(2 votes)

17.04.2023 жылы Жас педагог мектебінің отырысы өтті. Қазіргі заманғы білім беру іс жүзінде гуманистік құндылықтарды жүзеге асыруға, инновациялық процестерге мағыналы енгізуге, сапалы кәсіби білім алуға психологиялық және технологиялық тұрғыдан дайын кәсіби – сауатты, дербес ойлайтын педагогты қажет етеді.

Педагогикалық қызметке дайындықтың жеткілікті жоғары деңгейімен де, жұмысқа келген жас мұғалімнің жеке және кәсіби бейімделуі ұзақ уақытқа созылуы мүмкін.
ЖПМ отырысында жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының оқытушысы Ахметов Жумат Мангазович «Оқытудың креативті әдістері» атты өз баяндамасымен сөз сөйледі. Ол жас оқытушыларға оқытушының практикада қолданатын әдістері туралы айтты. Бұл сыни ойлауды дамыту әдісі, ұсыну әдісі, «миға шабуыл», кездейсоқ ассоциация әдісі, көп ғылыми көзқарас әдісі, рефлексия әдісі.
Әрі қарай мектепке дейінгі тәрбие кафедрасының оқытушысы Динара Сәрсенбаевна Жолдыбаева «Кәсіпқой-бағдарлау болашақ маманының кәсіпқойлығы дамуыңыздың ретінде» тақырыбында өз баяндамасымен сөз сөйледі.
Математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының оқытушысы Наталья Тулегеновна Султанова «Canva сервисі арқылы материалды игеруді жақсарту үшін білім беру комиксін тағайындау және құру» тақырыбында баяндама жасады. Наталья Тулегеновна жас педагогтарға комикстерді сабақтарда қалай қолдануға болатынын, сондай-ақ мұндай форматтың оқу сабақтарында қалай пайдалы болатынын айтып берді, оқытушы жас педагогтарға әдістерді ашты және көрсетті.
Кейін математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының екі педагогы Меруерт Кабдоллаевна Салькенова, Татьяна Андреевна Юркевич «Педагогтың кәсіби қызметінде нейрожелілерді қолдану» тақырыбында өз баяндамасымен сөз сөйледі. Олар бізбен ең өзекті және инновациялық технология - ChatGPT және оны қалай пайдалануға болатыны және қандай мүмкіндіктер ұсынатыны туралы бөлісті. Келесі кезекте шет тілдері кафедрасының оқытушысы Тамаша Залеловна Мухамеджарова сөз сөйледі. «Команда құру немесе команда құру ойындарыә тақырыбындағы баяндамасымен. Ол бізге топтық келісім туралы айтты. Тамаша Залеловна бірнеше үйлесімділік жаттығуларының мысалын келтірді: «Сөйлейтін қолдар» жаттығуы, «үй» жаттығуы, «Көңілді санау» жаттығуы, «сыйлық» жаттығуы.
Отырыс соңында колледжіміздің әдіскері Жанар Абилкасовна Қусеубаева жас және жаңадан қабылданған педагогтардың мониторингі мен нәтижелілігін талдай отырып сөз сөйледі. Талдау соңында жас және жаңадан қабылданған педагогтар жұмысының нәтижелілігін арттыру бойынша ұсыныстар берілді.
Отырыс қорытындысы бойынша барлық қатысушылар буклеттер түрінде ұсынылған тақырыптар бойынша ұсыныстар алды.
Жас оқытушының әдістемелік мектебінің жұмысын талдай отырып, барлық әдістемелік іс-шаралар бастаушы мұғалімдердің табысты әлеуметтік-педагогикалық және жеке бейімделуіне ықпал етеді, туындаған қиындықтарды жеңуге, кәсібилік деңгейін арттыруға көмектеседі деген қорытынды жасауға болады. Бүгінгі таңда біздің жас мамандар ұжымға қосылып, белгілі бір біліктілік деңгейіне жетеді деп айта аламыз, яғни құзыретті мұғалімнің тұжырымдамалық моделі жұмыс істеп қана қоймай, сонымен бірге мақсатқа жетелейді.

Кружнова М. П.,
шет тілдері кафедрасының оқытушысы.

Read 209 times