« April 2024 »
Сейсенбі, 25 сәуірдің 2023 13:40

Мамандық таңдау-жастардың өзекті мәселелерінің бірі

Жуық арада мектептерде оқу жылы аяқталады және оқушылардың алдында әрі қарай не істеу керек , мектепте қалу немесе оқуға бару бойынша оңай таңдау болмайды. Бұл жасөспірімнің кейінгі өмірін анықтайтын мамандықты дұрыс таңдау олының бастауы болып табылады.

Оның дұрыс болуы қаншалықты маңызды! Мамандық таңдау қажеттілігіне тап болған кезде көптеген адамдар қатты алаңдайды, өйткені сіздің өз іс-әрекетіңіз үшін жауапкершілікті өз мойнына алу қорқынышты. Әрине, жастар өз мүдделеріне сүйенуге тырысады, бірақ олар уақыт өте келе өзгереді, ал мамандық олармен мәңгі бірге қалады.
Кәсіпті анықтауға мектепоқушыларына дқрыс жүргізілген кәсіптік бағдарлау көмектеседі. Кәсіптік бағдар беру үдерісінде балалар мұғалімдердің қолдауымен зерттеумен айналысады, яғни болашақ тағдан мамандықтарының қыр-сырымен танысады. Бұл жұмыс оқушылардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, бүкіл оқу процесінде жүзеге асырылады. Бірақ мектеп үшін жақсы көмек-бұл колледж студенттерінің өздері жүргізетін кәсіби бағдар. Қостанай педагогикалық колледжінің В-32 тобының білім алушылары мемлекеттік тәжірибеден өтіп, өз елді мекендерінің мектептерінде осындай жұмыс жүргізді. Лисаков қаласында Кенжетаева Сабина Қостанай облысы әкімдігінің білім басқармасы «Лисаков қаласы білім бөлімінің № 6 жалпы білім беретін мектебі» КММ, «Лисаков қаласы білім бөлімінің мектеп-гимназиясы» КММ, «Лисаков қаласы білім бөлімінің мектеп-лицейі» КММ, «Лисаков қаласының білім бөлімінің № 1 жалпы білім беретін мектебі» КММ мектеп оқушыларымен әңгіме және виртуалды экскурсия өткізді. Кәсіптік бағдарлау бойынша жүргізілген жұмысқа 140-тан астам мектеп оқушылары қамтылды. Өз жұмысы барысында ол ақпаратты айтып қана қоймай, студенттік өмірдің әсерімен бөлісті, өйткені ол студенттік комитеттің өкілі болып табылады. Сондай-ақ, Лобода Анастасия «Қарабалық ауданының білім бөлімінің Святослав негізгі орта мектебі» КММ және Некрасова Ольга «Қарабалық ауданы әкімдігінің білім бөлімінің Белоглинов негізгі мектебі» ММ-де кәсіптік бағдарлау жұмысын жүргізіп, 20-ға жуық мектеп оқушыларын қамтыды. Білім алушылар оқушылардың ең қызықты сұрақтарына жауап берді – стипендия мөлшері және жатақханада тұру шарттары. Облысымыздың басқа ауданында, атап айтқанда Бейімбет Майлин, Карачев Стефанья және Павлова Кристина «Бейімбет Майлин ауданының білім бөлімінің Красносельская жалпы білім беретін мектебі» КММ-де Қостанай педагогикалық колледжі бойынша виртуалды экскурсия ұйымдастырып, әр кбинеттердің функционалдық мақсатын түсіндірді.
Т-41 тобының болашақ түлектері де шетте қалмады. Аманжолова Аруна бұл жұмысты Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Қамысты ауданының білім бөлімінің Бестөбе жалпы білім беретін мектебі» КММ және Рамазанова Ләззат Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Қарасу ауданы білім бөлімінің Ы.Алтынсарин атындағы мемлекеттік тілде оқытатын жалпы білім беретін мектебі» КММ кәсіптік бағдарлау жқмыстарын жүзеге асырды.
В-32 және Т-41 тобы колледж түлектерінің жүргізілген кәсіптік бағдарлау жұмысы мектеп оқушыларының болашақта мамандық таңдауларына, дұрыс шешім қабылдауларына септігін тинізеді деп сенеміз.

«Мектепке дейінгі тәрбие» кафедрасының
арнайы пәндер оқытушысы Подкалюк Л.Н.