« October 2024 »
Жұма, 20 қазан 2023 15:55

"Философия және өмір" - мәңгілік тақырып

2023 жылғы 19 қазанда Қостанай Жоғары педагогикалық колледжінде жаратылыстану - гуманитарлық пәндер кафедрасының апталығы аясында ғалым, педагог және қоғам қайраткері, Новосібір қ. Славян Академиясының профессоры, мәдениеттану кандидаты, 400 - ге жуық ғылыми, әдістемелік және ғылыми - көпшілік жұмыстардың, оның ішінде монографиялар мен ғылыми-көпшілік жұмыстардың, "Философия және өмір"тақырыбындағы мәдениет мәселелері бойынша бірқатар мақалалар.  авторы Ю.Я.Бондаренкомен кездесу-диалог алаңы өтті.

1-3 курс білім алушыларымен кездесудің мақсаты (УПБ-12 тобы, Ир-21, У-31б, Ар-31 топтарының өкілдері) қазіргі әлемдегі тұлғаның рухани - адамгершілік даму проблемаларын талқылау барысында жастардың дүниетанымдық ұстанымы мен құндылық бағдарларын қалыптастыру болды.

Юрий Яковлевичтің ғылыми қызығушылықтары өте кең: тарих, саясат, философия, дін, саясаттану, әлеуметтану, мәдениеттану, оның әр түрлі көріністеріндегі шығармашылық, әдебиет пен өнер, дүниетанымдық аспектілер, қазіргі білім беру және әлеуметтік-экономикалық даму мәселелері. Мұғалім өмірдің кез-келген саласына философиялық көзқараспен ерекшеленеді, ал оның ғылыми көзқарастары қазіргі шындық пен проблематикамен тығыз байланысты. Мысалы, әлемдегі геосаяси жағдай, тәрбие мәселесі, тарихи есте сақтау және тарихты қайта қарау, ұлттық бірегейлік және әлем мен адам сұлулығының құпиялары сияқты мәселелермен. Юрий Яковлевичтің барлық жұмыстары оның өмірге деген ерекше көзқарасын көрсетеді.

Студенттермен кездесу барысында өмірдің мәнін және көптеген сұрақтарға жауап іздейтін әрбір ақылға қонымды адамды толғандыратын қоғамның әртүрлі салалары мен мәселелерін қозғаған жанды диалог өтті. Балалар тарихи өткенге және қазіргі өмірдің рухани – адамгершілік аспектілеріне, бүгінгі күннің өткір саяси проблемаларына және қазіргі әлемде және Қазақстанда моральдық құндылықтарды трансформациялау тақырыбына қызығушылық танытты. Юрий Яковлевич біздің кейбір студенттеріміздің сауатты пайымдауларына және олардың кең көкжиектеріне таң қалып, жігіттердің өздері айтқан "жоғалған ұрпақ" туралы тезисті жоққа шығарды. Диалог алаңының барлық қатысушылары мұндай кездесулердің қаншалықты маңызды және пайдалы екендігіне көз жеткізді. Балалар қонаққа жеке келіп, оларды толғандыратын сұрақтар қойып, қолтаңба алды.  Юрий Яковлевич өзінің жарияланымдарының бір бөлігін кафедраға сыйға тартты. Біз кейбір тақырыптарға тереңірек үңілу керек деп шештік, яғни Ю.Я. Бондаренкомен кездесу тағы да өтеді.

Диалог алаңының модераторы Рихтер Ольга Антоновна.