« May 2024 »
Дүйсенбі, 27 қараша 2023 14:50

Табысқа жету үшін қолдау көрсету

(1 Vote)

Біз сүйікті ісімізге деген сүйіспеншілікті мойындауды қаншалықты жиі естиміз? Өкінішке орай, жиі емес. Мамандыққа деген сүйіспеншілік неден басталады? Бұл сұраққа көптеген жауаптар болуы мүмкін. Жас маманды бейімдеудің ұйымдастырылған процесінің нұсқаларының бірі.

2023 жылғы 24 қарашада дөңгелек үстел форматында өткен жас педагог мектебінің кезекті отырысында жаңадан бастаған мамандарды бейімдеудің негізгі мәселелері қаралды.

Қолайлы психологиялық атмосфераны құру және шиеленісті жеңілдету үшін Жанар Абикасовна психологиялық көңіл-күй өткізді. Мұндай сергіу отырыстың барлық қатысушыларын күлдірді, өміріміздің жағымды сәттерін еске түсірді және өз күштеріне сенді.

Бейімделу проблемалары туралы өз көзқарастарымен В. В. Мануйленко, О. А. Сабристова, Г. Ж. Кубегенова бөлісті.

Виктория Владимировна жаңа білім беру ұйымында тәжірибесі бар маманды бейімдеудегі қиындықтар туралы айтты. Өз хабарламасында ол жаңа маманды жұмысқа қабылдау кезінде назар аудару керек деп санайтын төрт негізгі тармақты атап өтті: ұжыммен танысу, колледж жұмысын реттейтін нормативтік құжаттаманы зерделеу, лауазымға кіріспе.

Ольга Александровна өз хабарламасында бейімделу кезеңдерін анықтады: танысу кезеңі, бейімделу кезеңі, ассимиляция кезеңі, сәйкестендіру. Сондай-ақ, ол колледж оқытушысы ретінде жұмыс істеген алғашқы жылы кездескен қиындықтар және оларды қалай жеңгені туралы қысқаша айтып берді.

Гүлназ Жұмабаева өз сөзінде педагогикалық қызметке кірудегі қиындықтарды атап өтіп, тәлімгердің онымен жүргізген жұмысы туралы айтты. Гүлназ Жұмабайқызы жас педагогтар мен тәлімгерлердің қатысуымен бейнеролик дайындады. Бейнероликте жас педагогтар өздерінің тәлімгерлеріне қажырлы еңбегі, көмегі мен зейіні үшін алғыс білдірді, ал тәлімгерлер одан әрі жемісті ынтымақтастыққа үміт білдірді және педагогикалық жұмыста табыс тіледі.

Педагогика және психология кафедрасының меңгерушісі Зияда Меңдіғалиқызы Байнақатова жас және жаңадан келген педагогтер арасында сауалнамаға талдау жүргізіп, жұмысқа ждеген назардың жоғалуының алдын алу бойынша жадынамалар табыс етті.

Колледждің тәжірибелі педагогы, филология кафедрасының оқытушысы Юсова Лилия Владимировна жас мамандарға «Заманауи сабақ: жаңа фокустар мен стратегияларды іздеу» тақырыбында ұсыныстар дайындады. Лилия Владимировна бағалау критерийлерін SMART - тау тәжірибесімен бөлісті және жұмыста пайдалану үшін жадынамалар ұсынды.

Дөңгелек үстелде бейімделудің өзекті мәселелерін белсенді, жемісті талқылау өтті.

Чуркина Татьяна Александровна директордың ОӘЖ жөніндегі орынбасары және Жанар Абилкасовна колледждің әдіскері талқылауды қорытындылап, ұсынымдар беріп, жаңадан бастаған педагогтардің кейбір өтініштерін назарға алды.

№2 мектеп бөлімшесінің меңгерушісі Ким Радмила Анатольевна қатысушыларды білім алушыларды аралық аттестаттауға дайындау және өткізу мәселелерімен таныстырды. Ол сонымен қатар теориялық оқытуды есепке алу журналын жүргізуге және студенттердің сынақ кітаптарын толтыруға қатысты кейбір мәселелерді нақтылады.

Жалпы, отырыс жағымды психологиялық атмосферада өтті. Жас педагогтар өздерінің тәжірибелі әріптестерінен өте маңызды ақпарат алды.  Жұмыста жас немесе жаңадан келген мұғалімнің қызметіндегі қиындықтарды жеңу мәселесін шешу маңызды деп қорытынды жасауға болады, бұл өз кезегінде мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін сапалы жаңа негізде қалыптастыруға және өз кәсібіне деген сүйіспеншілікке ықпал етеді.

Мануленко В.В., «Қостанай жоғары педагогикалық колледжі» КМҚК

педагока және психология кафедрасының арнайы пәндер оқытушысы

Read 172 times