« May 2024 »
Сәрсенбі, 29 қараша 2023 09:33

28 қарашада Қостанай жоғары педагогикалық колледжінде филология кафедрасының апталығы аясында педагог-зерттеуші Ткаченко Т.Е.

жас және жаңадан қабылданған оқытушылар үшін «Білім беру мазмұнын жаңарту логикасында тілдерді оқыту сапасын арттыру құралы ретінде инновациялық педагогикалық технологиялар» семинар-практикумын өткізді. Бұл іс-шараның мақсаты - оқыту мен тәрбиелеуде SMART-мақсаттарды қою бойынша колледж педагогтерінің кәсіби құзыреттілігінің деңгейін, осы мақсаттарды, күтілетін нәтиже мен индикаторларды күтілетін нәтижеге сәйкестендіру қабілетін арттыру. Семинар-практикум барысында келесі міндеттер шешілді: сабақтың мақсаттарын қою мәселесі бойынша мұғалімдердің білімі мен практикалық дағдыларының деңгейін анықтау; қазіргі мектепте оқыту мен оқытудың тәсілдерін өзгерту контекстінде осы мәселенің өзектілігін көрсету; қарастырылып отырған тақырып бойынша колледж мұғалімдерінің коммуникативтік дағдыларын дамытуға және кәсіби деңгейін арттыруға ықпал ету; сабақтың әр кезеңі, әр минуты негізгі мақсатта жоспарланған нәтижеге қол жеткізуге бағынуы керек деген түсінікке ықпал ету. Семинар-практикум екі бөлімнен тұрды-теориялық және практикалық. Жұмыстың бірінші кезеңінде қатысушылар заманауи сабақтың логикасындағы SMART - критерийлер мәселесінің өзектілігін анықтады.   Ткаченко Т.Е. «орыс тілі» пәні бойынша осы бағыттағы жұмыс тәжірибесімен бөлісті. Оқытушылар өздері үшін сабақ критерийлерін таңбалау бойынша заманауи білім беру талаптарының маңыздылығын атап өтті. Семинар-практикумның екінші кезеңінде қатысушылар шығармашылық топтарда Smart - критерийлерді ойын-сауық түрінде тұжырымдау бойынша тапсырма бойынша жұмыс жасады. Рефлексия кезеңінде барлық мұғалімдер білім беру мазмұнын жаңарту логикасында бағалау критерийлері SMART-қа сәйкес келуі керек деген ортақ пікірге келді, және бұл қазіргі кезде жеке тұлғаның жетістігін анықтайтын, оқушыларға пәндік білімді игеру кезінде кең мүмкіндіктер ашатын кәсіби қажеттілік. Оқытушының сабақтағы дұрыс іс-әрекеті білім алушылардың функционалдық сауаттылығына ықпал етеді, бұл оларға өз мақсаттарына жетуге, білімдері мен мүмкіндіктерін кеңейтуге, әлеуметтік өмірге қатысуға мүмкіндік береді.

Ткаченко Т.Е., филология кафедрасының оқытушысы