« April 2024 »
Бейсенбі, 21 желтоқсан 2023 15:44

Қазақтың дәстүрлі музыкалық аспаптарының көрмесі.

2023 жылғы 20 желтоқсанда Музыка және сәндік-қолданбалы мамандық кафедрасының апталығы аясында жоғары педагогикалық колледждің 1 қабатында қазақ дәстүрлі музыкалық аспаптарының көрмесі өтті.

Көрменің мақсаты: қазақ музыкалық аспаптарымен және олардың пайда болу тарихымен танысу. Экспозицияда домбыра, шертер, шіңкілдек, дабыл, даңғыра, шаңқобыз, сыбызғы, сазсырнай, қылқобыз, жетіген, тұяқ, мүйізсырнай сияқты ішекті, шымшу, үрмелі, ұрмалы және тілдік аспаптар ұсынылған.

Музыкалық өнер барлық уақытта қазақ халқының өмірінде маңызды орын алды. Қазақтардың ғасырлар бойы музыкалық дәстүрлері ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып келе жатқан ерекше халық шығармашылығының ажырамас бөлігі болып табылады. Қазақ халқының музыкалық мәдениеті ән, импровизациялық-эпикалық және аспаптық шығармаларға негізделген.

Көрмеге келушілердің назарын VIII ғасырда белгілі болған ең көне қазақ аспаптарының бірі қылқобыз.

Музыка және сәндік-қолданбалы шеберлік кафедрасының оқытушылары Д.К. Рысбеков пен А. А. Өмірзақов қазақ аспаптарында өнер көрсетіп, колледж студенттері мен оқытушылардың аспапқа деген  қызығушылығын тудырды. Муз-11 тобының студенті Жұмғажан Жұлдыз Д.К. Рысбековпен дуэтте Е.Үсеновтың " Кербез сұлу " күйін орындады.

Жас ұрпақты қазақ ұлттық мәдениетіне баулу, қазақ халқының бай муза-мұрасына деген патриоттық сезім мен құрметті тәрбиелеудің ажырамас бөлігі болуы тиіс.

Рысбеков Д.К., Умурзаков А.А.,

музыка кафедрасының арнайы пәндер оқытушылары

және сәндік-қолданбалы шеберлік.