« May 2024 »
Дүйсенбі, 25 желтоқсан 2023 12:28

Ырғақтың адам өміріндегі маңызы

Қазіргі заманғы зерттеулер қасық ойнауды мидың екі жарты шарының дамуын белсендіретінін көрсетеді.

Оң және сол жарты шарлар арасындағы өзара әрекеттесу күшейеді. Музыка мен қасықта ойнау тепе-теңдікті сақтауға көмектеседі және екі жарты шардың үйлесімді дамуына ықпал етеді. Қасықпен ойнау мазасыздықты, тежелуді немесе гиперактивтілікті емдейді. Көшбасшылық қасиеттер, музыкалық және сахналық мәдениет қалыптасады, өзін-өзі бағалау, өзіндік маңыздылық сезімі артады. 2023 жылғы 22 желтоқсанда музыка және сәндік - қолданбалы шеберлік кафедрасының оқытушылары А.К. Бақтыгалиева мен А.С. Сагумбаева қасықпен ойнау бойынша шеберлік сыныбын өткізді. Шеберлік - сыныптың мақсаты музыка сабақтарында қолданылатын ырғақты естуді дамытудың дәстүрлі технологияларын насихаттау болды. Қасықтар - бұл славян мәдениетінде пайда болған және қазіргі кезде белсенді қолданылатын музыкалық аспап. Шеберлік - сыныпта қатысушыларымен ырғақ ойындары өткізілді: қол шапалақтау, тізе шапалақтау, саусақпен басу. "Дыбыстық қимылдар" термині неміс ағартушысы, музыканы оқыту тәсілінің негізін қалаушы Гунильда Кетманға тиесілі. Колледж педагогтары осы іс - шараға белсенді қатысты, олардың әрқайсысында музыкант-қасықшы рөлінде болу мүмкіндігі болды. Олар ағаш қасықпен ойнау ережелерін және импровизация элементтерін үйренді. Оқытушылар сонымен қатар шеберлік - сынып арт - терапия және релаксация ретінде қызмет еткенін атап өтті. Кафедрада 2019 жылдан бастап педагог А.С. Сагумбаеваның жетекшілігімен қасықшылар ансамблі жұмыс істейді. Шеберлік - сынып соңында "Звонкие ложки" ансамблінің орындауындағы бейнеролик көрсетілді. Іс-шара мейірімді атмосферада өтті, оқытушылардан колледж педагогтары арасында қасық ансамблін құру туралы ұсыныс түсті.

Музыка және сәндік - қолданбалы шеберлік кафедрасының

оқытушысы Сагумбаева А.С.