« May 2024 »
Бейсенбі, 04 қаңтардың 2024 09:51

Тәрбиеші ретінде алғаш рет болу!

Студент үшін кәсіби практика-педагогикалық мамандыққа жету жолындағы өте маңызды, кейде қиын кезең. Ол теориялық сабақтарда қандай білім мен дағдыларды алғанымызды көрсетеді, оларды мектепке дейінгі ұйымдағы практикалық жұмыста сынап көруге көмектеседі.

Желтоқсанның 4-26 аралығында В-22 тобының білім алушылары № 27 бөбекжай базасында мектепке дейінгі ұйымдардың кіші және орта топтарында тәрбиешінің қызметін жүзеге асыру бойынша тәжірибеден өтті.  Тәрбиешінің рөлінде алғаш рет болғанына сүйене отырып, біз осы мамандықтың барлық қиындықтары мен жауапкершіліктерін түсіндік.

Тәжірибенің бірінші күні бізді әртүрлі жас топтарына бөлді, біз балалармен және тәрбиешілермен белсенді танысуға, психологиялық-педагогикалық және пәндік-кеңістіктік ортаның ерекшеліктерін зерттеуге кірістік. Мектеп жасына дейінгі балалардың ұйымдастырылған, ойын және өзіндік әрекеттерін бақылап, талдады.

Тәжірибе барысында біз таңертеңгі қабылдау және таңертеңгі гимнастика, жуу және тамақтандыру, ояту гимнастикасы және қатайту процедуралары сияқты күннің бірінші және екінші жартысында режимдік процестерді ұйымдастыруда үлкен тәжірибе алдық. Ойын қызметіне көп көңіл бөлінді, мобильді, дидактикалық, рөлдік және құрылыс ойындарын ұйымдастырды.

Сонымен қатар, біз ұйымдастырылған іс-шараларды өткізу туралы көптеген пайдалы ақпарат алдық.  Біз балалармен кез-келген іс-әрекетке мұқият дайындалу қажеттілігіне тәжірибе жүзінде көз жеткіздік, бұл егжей-тегжейлі реферат жазу және оны зерттеу, сапалы демонстрациялық және жеткілікті үлестірме материал жасау, мүмкін мультимедиялық презентация жасау, балаларды ұйымдастыру туралы ойлау, ұйымдасқан іс-әрекеттің құрылымын сақтау.

Сонымен, математика негіздері, сенсорлық, сөйлеуді дамыту бойынша ұйымдастырылған іс-шараларды жүргізу кезінде мектепке дейінгі жастағы балаларды ынталандыру мақсатында біз тосын сәттерді қолдандық, балалар қуанышпен орындауға тырысатын проблемалық жағдайларды жасадық. Мұндай әдістер мектеп жасына дейінгі балаларға қызығушылықты жоғалтпауға, ақыл-ой белсенділігін дамытуға, балаларды ұжымда немесе жұпта өзара әрекеттесуге үйретуге мүмкіндік береді. ҰҚ  барысында басшылықтың әртүрлі әдістері мен тәсілдері  қолданылды: көрнекі, практикалық және ауызша, бұл проблемалық-іздеу жағдайларын шешуге мүмкіндік береді.  Барлық іс-шаралар кезінде олар балалармен бір деңгейде сөйлесті, барлық уақытта балалардың сабаққа деген қызығушылығын арттыруға тырысты.

Топтарда ойын-сауықты дайындау және өткізу біздің үлкен қызығушылығымызды тудырды, біз сценарийлерді мұқият құрастырдық, кейіпкерлердің костюмдерін, ойын материалдары мен тапсырмаларын дайындадық және таңдадық. Нәтижесінде балалар ертегі кейіпкерлерін қуана-қуана қарсы алды, оларға көмектесті және ойнады. Ойын-сауық көңілді және қуанышты өтті, көптеген жағымды әсерлер мен эмоциялар қалдырды.

Сонымен қатар, әрқайсымыз бірқатар қиындықтарға тап болдық , осы кезде әрдайым біздің әдіскер Попова Галина Алексеевна мен балабақша тәрбиешілері Гаран Л.А., Кузнецова И.Ю., Каращикян Н.С., Понамарева И.В. қиындықтарды жеңуге көмектесті.

Осылайша, балабақша тәрбиешісі ретіндегі тәжірибе біздің тәуелсіздігіміз бен белсенділігімізді, шығармашылық бастамамызды, жауапкершілік пен ұйымшылдықты дамытуға ықпал етті.

Исмагулова Галия, В-22 тобының студенті және

практика әдіскері Попова Г. А.