« May 2024 »
Дүйсенбі, 22 қаңтардың 2024 11:04

«Ол оқумен, оқытумен өмір сүрді»

Хороший след – начало тропы,
Кому-то по весне ходить!
Я жду, хочу одной судьбы –
Оставить след-не наследить!
В. Шалабаев

Василий Шалабаев – өмірі табыспен және шабытқа деген тұрақты ұмтылыстың үлгісімен жарқырайтын тұлға. 1934 жылы Тюмень облысы Ялуторов ауданы Криволукская ауылында дүниеге келген, ол өзінің сапарының басынан бастап керемет қабілеттер мен табандылық танытты.
Білім Шалабаевтың болашағының іргетасы болды, бірақ ол тек оқумен ғана шектелмеді, оның поэзияға деген құштарлығы оның өз саласының маманы болуына әкелді. Дегенмен, табысқа жету жолы әрқашан қиындықтармен келеді. Василий Шалабаев көптеген қиындықтарды жеңді, тіпті екі инфаркттан аман қалғаннан кейін де мұғалім болып жұмысын жалғастырды, өйткені оның тұрақтылығы мен табандылығы үзілмейді.
Бүгінде Василий Шалабаев поэзиядағы жетістіктің символы болып табылады. Оның тарихы көпшілікті шығармашылыққа, еңбекқорлыққа және өз арманына ұмтылуға шабыттандырады. Болашақ ұрпақ үшін ол сөзсіз үлгі болып қалады. Біз онымен жеке таныс болмасақ та, ол туралы ұмытпаймыз. Ақынның шығармалары өскелең ұрпақ үшін үлкен тәрбиелік мәнге ие. В.А. Шалабаевтың поэтикалық мұрасы оқырмандар мен зерттеушілердің назарына лайық.
Көптеген жылдар бойы Қостанай облысында әдеби оқулар, волейбол, теннис және шахматтан спорттық жарыстар өтуде. Бүгін оның туған күнінде біз кураторлық сағат өткіздік. В-11а тобының студенттері Туребаева Амина мен Артемова Дарья туыстары мен жақындарының жүрегінде із қалдырған тамаша, дарынды адамның, педагогтың, қоғам және саяси қайраткердің өмірі мен жетістіктері туралы айтып берді. Оның бейнесі шәкірттерінің есінде мәңгі сақталады.
Василий Шалабаев – табысты кәсіпқой ғана емес, сонымен қатар кез-келген қиындыққа қарсы өз құндылықтарына шабыттандыратын және адал бола алатын адам.

«Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту»кафедрасының арнайы пәндер оқытушысы Нурпеисова М.Ж.