« May 2024 »
Сәрсенбі, 24 қаңтардың 2024 10:48

Оқытудағы заманауи құрылымы

Қазіргі білім беру кеңістігінде екпін дәстүрлі оқыту әдістерінен инновациялық және тиімді стратегияларға ауысуда.

Ар-41 тобының төртінші курс студенттері «Шет тілін оқыту әдістемесі» пәні аясында қазіргі заманғы шет тілі сабағының құрылымына арналған ашық оқу сабағына қатысуға бірегей мүмкіндік алды. Ұйымдастыру және дайындау: Мухамеджарова Тамаша Залеловна –арнайы пәндер оқытушысы, шет тілдерін оқыту саласындағы тәжірибелі әдіскер, білім беру саласындағы соңғы үрдістерді ескере отырып, инновациялық сабақ әзірледі. Интербелсенділікке, заманауи технологияларға және студенттердің белсенді өзара әрекеттесуіне баса назар аударылды. Оқу сабағы «Облако слов» әдісі арқылы тақырып пен мақсаттарды анықтаудан басталды, онда мұғалім қазіргі шет тілі сабағының құрылымын игерудің маңыздылығын негіздеді. Бұл студенттерге оқыту принциптерін жақсы түсінуге және болашақта тиімді сабақтар құруға мүмкіндік береді. Білімді жаңарту кезеңі (үй тапсырмасын тексеру) Quizizz.com. қызметті пайдалану арқылы ұйымдастырылды. Студенттер шет тілін оқыту тәжірибесі туралы пікірталас пен пікір алмасуға қатысты. Бұл кезең белсенді оқыту мен оқу өзара әрекеттесу үшін кеңістік құруға бағытталған. Оқу сабағының тақырыбына кіріспе жасай отырып, мұғалім заманауи білім беру практикасының мысалдарымен материалды қолдай отырып, қазіргі шет тілі сабағының құрылымының теориялық негізін ұсынды. Оқу сабағы барысында бағалау парақтарын жеке толтыру арқылы өзін-өзі бағалау болды. Практикалық қолдану топтық жұмыс арқылы жүзеге асты. Топтардағы білім алушылар сараланған тапсырмалармен жұмыс істеді, LearningApps.org. сервистің көмегімен интербелсенді жаттығулар жасалды. Студенттер алған білімдерін пайдалана отырып, заманауи сабақтың негізгі кезеңдерін одан әрі анықтау үшін бейнесюжеттермен жұмыс істеді. Бұл тапсырма шығармашылық ойлауды дамытуға және жаңа әдістерді қолдануға ықпал етті. Соңында оқытушыдан кері байланыс, Wordwall.net сервисті пайдалана отырып рефлексия ұсынылды, нәтижелерді талқылау және үй тапсырмасын түсіндіру. Бұл кезең талдау дағдылары мен өзін-өзі сынға алуға ықпал етеді. Интерактивтілікті қолдау үшін интерактивті панель, онлайн ресурстар және мультимедиялық материалдар сияқты заманауи технологиялар қолданылды. Оқу сабағы мазмұнға бағытталған жобаларды жасауға және жариялауға көмектесетін Delta Publishing платформасында құрастырылды және әзірленді. Қазіргі заманғы шет тілі сабағының құрылымы бойынша ашық оқу сабағы Ар-41 тобының студенттеріне теориялық білім алып қана қоймай, оларды практикада қолдануға мүмкіндік берді. Бұл тәжірибе студенттерді оқытудағы болашақ кәсіби қызметке дайындап қана қоймай, сонымен қатар оқыту әдістеріндегі шығармашылық пен әртүрлілікке шабыттандырды. Мұның бәрі білім берудегі инновациялардың маңыздылығын және олардың жоғары білікті мамандарды қалыптастыруға әсерін растайды.