« May 2024 »
Сәрсенбі, 24 қаңтардың 2024 16:31

«Пайдалы гаджет»

22 қаңтарда Қостанай жоғарғы педагогикалық колледжінде шет тілі кафедрасының апталығы басталды.  Осы апталық аясында АК-11 тобы «Into the future. Design a future city» тақырыбында ашық сабақ өткізді, оқытушы Шайхетдинова Айнагуль Батыржанқызы.

Сабақ «Minecraft» компьютерлік ойынымен байланысты болды, мұнда студенттер КСК,КЖБИ және қала орталығын ұсынды.  Бұл әдіс ойыны ойлау мен шығармашылықты дамытуға көмектеседі.

Заманауи ұрпақ үнемі өз гаджетінде, көбінесе Instagram, WhatsApp, TikTok сияқты әлеуметтік желілерде отырады және оларды дұрыс қолданбаса, оның ешқандай пайда әкелмейтіні туралы ойланбайды.  Біздің оқытушылар «Гаджет пен артықшылықты қалай біріктіруге болады?» деген сұрақ төңірегінде ой қозғады, сондықтан колледжде өткізілген ашық сабақ студенттерге олардың ойындары арқылы тек көңіл көтеріп қана қоймай, ой-өрістерін кеңейтуге болатынына көздерін ашуға көмектесті. Өздері үшін көптеген жаңа нәрселерді ашып, мамандықтың қандай бағытында жүру керектігін анықтай алды.

Студенттерге туған қаланы жаңа қырынан көруге мүмкіндік берілді.  Алдымен оларға берілген аумақтың қазіргі уақытта қалай өзгергенін анықтау керек болды.  Бұл әртүрлі дүкендер, бутиктер, үлкен ғимараттар мен оқу орындары болды.  Әрі қарай студенттерге аумақты әртараптандыруды қалайтын ғимараттар мен мекемелердің тізімін жасау ұсынылды.  Ең алдымен, олар қоршаған ортаның атмосферасына тамаша сәйкес келетін нәрсені елестете отырып, өздерінің қиялдарын пайдаланды.  Содан кейін сұрақ туындады: «Мұны салу мүмкін бе?» олар дизайнын сенімді етіп көрсету үшін бөлшектерді, тіпті ең кішкентайларын да ойлана бастады.  Бұл сабақтың тағы бір маңызды тұсы – колледж студенттері командада жұмыс жасап, олардың болашақ мамандығына кез келген жағдайда қажет болатын қарым-қатынас дағдыларын қалыптастырды.

Студенттердің негізгі міндеті берілген аумақ туралы барлық білімдерін пайдалана отырып, өз бұрыштарын құру және өз жобасын қорғау болды.  Осының арқасында студенттер көп адамдардың алдында сөйлеу қабілеті мен өзін «ұсыну» қабілетін дамытты.  Сабақ соңында бір-бірінің жұмысын барлық қажетті критерийлер бойынша бағалауға мүмкіндік берілді.  Болашақ бәсекеге қабілетті адамдар үшін бұл басқалардың жұмысын салыстыра және шынайы бағалай білу өте маңызды қасиет.

Әр нәрсенің жақсы және жаман жақтары бар, гаджеттер де ерекшелік емес.  Ашық сабақтың арқасында студенттер өмірінің көп бөлігін алатын заттардың жаңа, пайдалы жағын ашты деп үміттенеміз.  Бұл тәжірибе өскелең ұрпаққа пайдалы нәрселерді тіпті ойын-сауық сапасына ие нәрселерден табуға болатынын түсінуге көмектесті.

Мухамеджарова Т.Ш. шетел тілдер кафедрасынын оқытушысы