« April 2024 »
Жұма, 23 ақпанның 2024 15:06

Педагогтардың әдістемелік бірлестігі – педагогтердің тәжірибе алмасу және кәсіби құзыреттілігін арттыру нысандарының бірі.

В-32 тобы Қостанай қаласындағы №51 бөбекжайда тәжірибеден өтуде. Тәжірибе кезеңінде мектепке дейінгі ұйымда «Мектеп жасына дейінгі балалардың сенсорлық дамуы»

тақырыбында қалалық кіші топ педагогтарының әдістемелік бірлестігінің отырысы өтті. ӘБ мақсаты: мектеп жасына дейінгі балалардың сенсорлық дамыту технологияларын қолдануда мектепке дейінгі тәрбие берушілердің кәсіби құзыреттілігін арттыру».

Жиынға қаладағы мектепке дейінгі ұйымдардан 25 педагог қатысты.

Шара басында ұстаздарды мектепке дейінгі ұйымның меңгерушісі А.Ж.Маутова құттықтады. Осыдан кейін бөбекжайдың музыкалық визиттік картасы ұсынылды, ол барлық қатысушыларға демалуға және оң ынтымақтастыққа бейімделуге мүмкіндік берді. Спорт залында сенсорлық интеграция құралдарының көрмесі ұйымдастырылды. Педагогтар мектеп жасына дейінгі балалардың сенсорлық қабілеттерін дамыту үшін әртүрлі көмекші құралдарды қолдану тәжірибесін көрсетті. Келесі кезекте бейне форматтағы біріктірілген ұйымдастырылған іс-шараларды қарау ұйымдастырылды. Кіші топтардың тәрбиешілері Н.М.Журман «Сиқырлы дорба» және Д.Ш.Екзекова «Тауыққа көмектесу» тақырыбында балалардың іс-әрекеттерін көрсетті. Мұғалімдер өздерінің кәсіби шеберліктерін көрсетіп, түрлі әдіс-тәсілдерді қолданды. Олар достық, ынтымақтастық атмосферасын құрды. Әр баланың жеке ерекшеліктері ескерілді. Жас педагогтар Острова Е. және Г.Истаева «Мектеп жасына дейінгі балалардың сенсорлық дағдыларын дамытуда дидактикалық ойындарды пайдалану» атты шеберлік сыныбын өткізді, онда помпон мен киізден жасалған сенсорлық ойындарды көрсетіп, әңгімеледі.Келген қонақтар күні бойы ұмытылмас әсер қалдырған бұл ойындарды ойнауға мүмкіндік алды. Қалалық балабақшалардың педагогтары да сенсорлық білім берудегі тәжірибелері туралы баяндамалар жасады.

ӘБ жұмысы педагогикалық психолог жүргізген рефлексиямен аяқталды. Сенсорлық дамудың бір бөлігі ретінде ол «Aromo Lotto» ойынын ойнауды ұсынды: дәмдеуіштерді иісі бойынша табу және оны дұрыс картаға қою.

Әдістемелік бірлестік жұмысына оқытушылар мен студенттер белсенді қатысты. Білім министрлігі отырысын қорытындылай келе, бұл тақырып бойынша педагогтар әдістемедегі тың жаңалықтарды зерделеу, тақырып бойынша практикалық материалдармен танысу, әріптестер ұсынған материалдарды пайдалану арқылы өздерінің кәсіби деңгейін жоғарылатады деп айта аламыз.

Қорытындылай келе, сенсорлық даму жалпы психикалық дамудың негізін құрайды деп айтқым келеді. Топ студенттері мектепке дейінгі ұйымда әдістемелік жұмысты ұйымдастырудың бұл түріне қатысуға үлкен қызығушылық танытты, тәжірибе алмасу педагогтың кәсіби шеберлігін арттырудың маңызды бөлігі екенін түсіндік.

В-32 тобының студенті Ротман Виктория.

Куратор Л.Ю.Кострова