« April 2024 »
Сәрсенбі, 28 ақпанның 2024 09:43

Теңмүмкіндіктербалалықшағы

27 ақпанда педагогика және психология кафедрасыныңапталығыаясында "Теңмүмкіндіктербалалықшағы" киноклубы өтті. Киноклубтыңмақсатыбілімалушылардыңзияткерлік,

танымдықмүмкіндіктерінынталандыружәнедамыту, бос уақыттарынтиімдіұйымдастыру, бітірутоптардыңшығармашылықбелсенділігіндамытуболыптабылады. Бұліс-шараға У-41 және У-32 топтарықатысты.

Киноклубта 2008 жылғы "Сыныпалдында" фильмініңсюжетіталқыланды. Брэдмұғалімболыпжұмысістеудіармандайды. Арманыорындалатынсияқты, бірақолүшіноғанүлкенкедергі бар — ол сиреккездесетінпсихологиялықбұзылысТуретта синдромы. Делирий өзініңмоторлықжәнесөйлеурефлекстерінбасқараалмайтындығыменкөрінеді, дегенмен, олөзініңсүйіктімамандығын алуүмітіменсұхбаттасуғабарадыжәнежиырматөртретоған  бастартады. Алайда, Брэд берілмейді.

Болашақ педагогтар мен тәрбиелік әдістерді, жаңа жағдайларға сәйкес келетін жаңа шешімдерді іздеуге талпынады. Басты кейіпкердің шәкірттерге деген сенімі мен сүйіспеншілігі, сыныптастар арасындағы қарым-қатынас қалыптасқан сызықтың өзгеруінен көрінетін кішкентай ғажайып жасайды,яғни өздерін және айналасындағыларды оған деген қабылдауын өзгертті. Ең бастысы, фильмнің басты кейіпкері ғана емес, барлығы бірден директордың әрекеті де резонанс тудырды. Директор мұндай ерекше нәрсені не істеді? Директор сахнаға ұялшақ баланы шақырды, оны сол кездегі құбылыстың мәніне енбеген балалар қысып тастады. Директор балағақұрметпенқарадыжәне оны барлығына көрсетті. Құрметпен, олоғансөзберді-бұлкөзқарас пен әрекетбаланыңболашақтамұғалімболуғадегенұмтылысынанықтады. "Надандықтыжоюүшінбілімалу керек", - дедімектеп директоры сахнада.

Мұндайклубтардағысабақтар- кино өнерініңшедеврлеріментанысуғанаемес, соныменбіргестуденттерменсенімдіқарым-қатынасжасау. Бұлболашақмұғалімдерүшінөзектімәселелердіталқылауғамүмкіндікбереді, осылайшаолардыңкәсібиқалыптасуынаықпалетеді.

Солодова Светлана Вадимовна

Мухамедьярова Гульжанар Асхатовна