« May 2024 »
Сейсенбі, 19 наурыздың 2024 14:28

Наурыз – бірліктің, татулықтың, мейірімділік пен бақыттың мерекесі!

Наурыз мейрамы қарсаңында 15 наурыз күні Қостанай педагогикалық колледжінде «Қазақ халқының шай ішу дәстүрлері» атты шеберлік сыныбы өтті. Шеберлік сыныбы аясында

Қостанай облысы Ассамблеясы Аналар кеңесінің төрайымы, үй иесі Айтжан Кішкентаева Ак-31 және М-41 топтарының ұстаздары мен студенттерін ең дәмді шаймен сыйлады! Қазақстандағы шай ішу – қазақ халқының мәдениетіндегі ең маңызды дәстүрлердің бірі, шай дайындау әдісі ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып келеді. Әрбір отбасында өте күшті қара шай қайнату әдеті бар. Ол үшін қыз бүкіл шай ішу кезінде шайды баяу отта тұндырады, осылайша шайға сүт қосылғанда сусынның әдемі түсі алынады.Дәстүр бойынша шай ыдыстарға құйылады. Үй иесі құрметті қонағының ыдысына үнемі шай құйып тұруы керек! Қазақ отбасыларында шай ішу әлдеқайда көп. Қазақта «Кел, шәй ішейік!» деген сөз бар. Бұл бай дастарханмен сөйлесуге шақыру!

18 наурыз күні таңнан колледжде студенттер мен оқытушылар көктемгі Наурыз мерекесін тойлады! Бірінші қабаттың залында дәстүрлі «Қара жорға» флешмобы өтті, оған ұстаздар мен студенттер қатысты!

Колледжде өткен «Домбра Party» байқауы бұрынғыдан да есте қаларлық әрі қызық болды. Домбыраның үні ерекше! Студенттер мен музыка мұғалімдері «Балбырауын», «Адай», «Желдірме» күйлерін және қазақ авторларының басқа да шығармаларын орындап, нағыз мерекелік көңіл-күй сыйлады.

Колледждегі Наурыз мейрамының көрнекті көрінісі «Ұлыстың ұлы күні!» жәрмеңкесі болды. Көрмеде бірінші курс студенттері мол дастархан ұсынды: студенттер қонақтарға дәстүрлі дәмді тағамдар «Наурыз көже», бауырсақ, беспармақ, шелпек және т.б. әзірледі. Бірінші курс делегацияларының өкілдері тек ас әзірлеп қана қоймай, өздерінің музыкалық және би қабілеттерін де көрсетті.

Жәрмеңкеде Наурыз мейрамына арналған әндер тыңдалып, қыздар қазақ биін билеп, ұлдар ептілік пен күш сынасты. Ұйымдастырушылар жәрмеңкеге қатысушылар арасында «Үздік мерекелік дастархан», «Ең ерекше бауырсақ», «Ең көзге түсетін ұлттық бейне» байқауларын өткізді.

Жарыс қорытындысы бойынша жеңімпаздар анықталды:

1. «Үздік мерекелік дастархан» - 1 орын, У-11 A тобы
  2. «Ең әдемі бауырсақ» - 1 орын, АК-11 тобы
  3. «Ең жарқын ұлттық бейне» - 1 орын, УПБ-12 тобы

Жәрмеңкеде ең белсенді тобы 1 курс студенттері №1 мектеп бөлімінің МҚБ-12 тобының студенттері болды

Жастар ісі комитеті баршаңызды Наурыз көктем мерекесімен құттықтайды! Бұл мерекеде халқымыздың мәдениетінің ұлылығы мен озық дәстүрлері бейнеленген. Бұл бізді қоршаған әлем ғана емес, адамның өзі де оянып, жаңаратын тамаша уақыт.

Наурыз мейрамы әр шаңыраққа тыныштық пен береке әкелсін!

Сізге және сіздің жақындарыңызға зор денсаулық, бақыт, жақсылық пен бақ-береке тілейміз!

Мәдениет бөлімінің 4 курс

студенті Амина Бейсенгулова