« May 2024 »
Бейсенбі, 28 наурыздың 2024 13:59

«Информатика» мамандығы студенттерінің педагогикалық практикасының қорытындысы бойынша практикалық семинар және конференция есебі

Қазіргі білім беру әлемінде технология оқытуда маңызды рөл атқарады. Оқу процесінде өзгеріс жасайтын инновациялық қызметтердің бірі-Nearpod. 27 наурызда интерактивті сабақтарды әзірлеу кезінде осы қызметті қолдану бойынша практикалық семинар оның маңыздылығы мен болашағын көрсетті.

Nearpod-бұл қарапайым сабақты қызықты білім сапарына айналдырудың қуатты құралы. Оның басты артықшылығы - әртүрлі мазмұн форматтары оңай ендірілетін интерактивті презентациялар жасау мүмкіндігі: мәтін, суреттер, аудио, видео, анимация және тағы басқалар. Бұл әр оқушыны қызықтыратын қызықты сабақтар жасауға мүмкіндік береді.

Функционалдың мүмкіндіктерін Математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының оқытушысы Н.Т. Султанова айтып, көрсетті.

Семинарда 2 курс студенттері Nearpod негізгі функцияларымен танысып, оларды интерактивті тапсырмаларды орындауда іс жүзінде қолдана алды. Танысу барысында материалды түсінуді тексеру үшін сауалнамалар мен дауыс беру құру, бірегей оқыту тәжірибесін жасау үшін толықтырылған шындықты пайдалану, сондай-ақ оқушылардың тапсырмалар бойынша бірлесіп жұмыс істеу сәттері сияқты сервистің мүмкіндіктері қарастырылды.

Келесі кезең екінші курс студенттерінің есеп беру конференциясы болды, онда олар информатика бойынша өздерінің педагогикалық тәжірибелерінің нәтижелерін ұсынды.

Студенттер информатика бойынша педагогикалық практиканы 2024 жылғы 19 ақпан мен 15 наурыз аралығында Қостанай қаласының мектептерінде өткізді. Конференцияда әр мектептің өкілдері презентациялары бар өз баяндамаларын көрсетті.

Ик-21 және Ир-21 топтарының барлық студенттері ұсынылған тапсырманы орындауға жауапкершілікпен қарады және педагогикалық практиканың қорытындылары туралы толық мазмұнды есептер мен әдемі ресімделген презентациялар ұсынды.

Информатика сабақтарын дайындау және өткізу кезінде студенттер белгілі бір қиындықтарға тап болды. Мысалы, мынадай қиындықтар туындады:

- сабақтың өзінде барлық оқушылардың оқу материалын игеруін ғана емес, сонымен қатар олардың ақыл-ой дамуына ықпал ететін тәуелсіз танымдық іс-әрекетін қамтамасыз ететін осындай сабақты ұйымдастыру;

- барлық оқушылардың қабілеттері мен дайындығы тұрғысынан тиімді танымдық іс-әрекетін қамтамасыз ететін осындай оқу жағдайларын құрудың тәсілдері мен әдістерін табу және дидактикалық материалды таңдау (шығармашылық сипаттағы тәуелсіз танымдық іс-әрекетке арналған тапсырмалар, өмірге байланысты тапсырмалар, көрнекі құралдарды таңдау және т. б.);

- сабақтың әр кезеңіне уақытты ұтымды бөлу;

- әртүрлі деңгейдегі оқушыларға арналған оқу мазмұнын саралау;

- оқу мотивтерін, оқушылардың тақырыпқа танымдық қызығушылығын қалыптастыру, олардың эмоционалды көңіл-күйін арттыру және оқу, тәрбие мен дамудың бірлігін қамтамасыз ету;

- сабақта тәртіпті сақтау;

- 20-25 минут ішінде жеткілікті көлемді оқу материалын ұсыну.

Бірақ туындаған қиындықтарға қарамастан, студенттер оларды шешуге тырысты және ең алдымен, оларға бекітілген тәлімгер оқытушылар, сондай-ақ практика жетекшілері (әдіскерлер) – математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының оқытушылары көмектесті.

Студенттерге ұнады:

- пән оқытушысы ретінде қызметті жүзеге асыру;

- сабақтардың рефераттары мен сыныптан тыс іс-шаралардың сценарийлерін өз бетінше дайындау және оларды өткізу;

- сабақтарды өткізудің тиімді және өзіндік әдістемесін меңгеру;

- сабақтарды жоспарлау және өткізу кезінде информатика оқытушыларының ұсыныстары орынды сын;

- оқушылардың танымдық іс-әрекетін басқару үшін оқытудың әртүрлі формаларын, әдістерін, тәсілдері мен құралдарын қолдану.

Өндірістік практика аяқталғаннан кейін студенттер келесі нәтижелерге қол жеткізді:

- студенттер оқушылармен жұмыс істеудің практикалық тәжірибесін және нақты мектеп ортасында педагогикалық әдістерді қолдануды игерді;

- жақсы қарым-қатынас дағдыларын және әртүрлі жас топтарына және оқушылардың дайындық деңгейіне бейімделу қабілетін көрсетті;

- мұғалімдер мен мектеп әкімшілігінен оң пікірлер алды.

Математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының меңгерушісі Баяхметова И.В.